Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

zamítnutá žádost o invalidní duchod

Autor petra nýčová
Předmět zamítnutá žádost o invalidní duchod
Dotaz

dobrý den. dne 4.12.09 manžel podal žádost o invalidní duchod, který mu doporučil jeho ošetřující lékař. manžel stále ještě nemá všechna vyšetření, která vypovídají o jeho zdravotním stavu.tento měsíc mu však žádost byla zamítnuta.zajímalo by mě, jak postupovat. zda je lepší vyčkat na výsledky dalších vyšetření, a podat znovu žádost nebo se zamítnutím nesouhlasit a odvolat se ve stanovené lhutě. prosím o radu.děkuji

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Nýčová,

doporučuji Vám, aby Váš manžel podal námitku proti rozhodnutí o zamítnutí žádosti o ID. Od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu.Adresa na ČSSZ je Křížova 25, 225 08 Praha 5.

S pozdravem Václav Krása