Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

zaměstnání ZP

Autor Veronika Borkovcová
Předmět zaměstnání ZP
Dotaz Dobrý den pane magistře, naše organizace pomáhající lidem s roztroušenou sklerózou, zaměstnala jako asistentku paní s oční vadou.Žádala si o částečný invalidní důchod, nedosáhla na něj, má postižení pouze 20%.Ptala se posudkového lékaře zdali by mohla alespoň získat průkaz osoby zdravotně znevýhodněné, lékař jí prý však dělil, že jí ho také nepřizná, protože vadu má od narození a už si na ni zvykla. Rádi bychom na ni pobírali příspěvek od ÚP (§78),nevím, zdali budeme mít finanční prostředky ji i nadále zaměstnávat. Má na průkaz osoby zdravotně znevýhodněné nárok? Děkuji za radu. Ing.Veronika Borkovcová předsedkyně Rosky Liberec členka výboru Unie Roska mob.606888780

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Borkovcová,

je to trošku jiínak, než píšete. Na uvedené postižení jak jej popisujete není skutečně možné přiznat průkaz osoby se zdravotním postižením. To však vůbec nevadí, protože příspěvek podle § 78 pro zaměstnavatele zaměstnávající více než 50 % OZP lze přiznat, i když v nižší částce i na osobu, která nepobírá ID, ale je osobou zdravotně znevýhodněnou. Pokud paní asistentka má ztrátu pracovních schopností ve výši 20 %, tak by měla podat námitku proti tomu, že nebyla uznána osobou zdravotně znevýhodněnou. Námitku je možné podat do 30 dnů od rozhodnutí. Hlavní námitkou musí být, že posudkový lékař špatně posoudil zdravotní stav a pokud je určena ztráta pracovních schopností ve výši 20 %, tak není relevantní, zda si osoba na takové postižení zvykla či ne. jde o pracovní příležitost a paní asistentka má nepochybně zhoršené pracovní podmínky a schopnost pracovat v různých profesích. Námitka se posílá prostřednictvím OSSZ na ČSSZ, křížová 25, 155 00 Praha 5.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji