Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Žádost o invalidní důchod

Autor Jana Pospíšilová
Předmět Žádost o invalidní důchod
Dotaz Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, jak mám-e postupovat v případě mého bratra (r.1963). Od dětství je silný asmatik léčen celé ty roky kortikoidy aj, jezdíval do lázní. K tomu před několika lety začal mít silné bolesti v zádech, nyní je prozatím bez výsledné diagnozy po magnetické resonanci. Je objednán k doktorce. Pracuje na živnost.Zdravotní pojištění si neplatí. Zažádal si o invalidní důchod, který mu byl okamžitě zamítnut tak jako i jiným žádajícím. U dotyčné p.revizní lékařky dostane přiznaný invalidní důchod málokdo, dá se říci, že nikdo. Se zády prý nesplňuje % k uznání a astma? Prý je zdravý. pokud se odvolá, jsou to projeté peníze a ztráta času. je možné se však proti tomuto výsledku nějak bránit? Je možné si sebrat veškerou dokumentaci a jít do jiného okresu či kraje nebo kam nejlépe. Jak se však budou tam jinde na bratra dívat, proč k nim případně přichází, když spadá do jiného okresu. Nejsem lékař, nemůžu posoudit, jestli by spadal do III. st, ale myslím si, že do I. nebo II. by se svými zdravotními problémy patřil. Ještě bych se prosím chtěla zeptat. Jsem onkologický pacient. Před 2 lety mi byl přiznán III.st., po 1 1/2 letech se mi bohužel nemoc vrátila a III.st. mi byl prozatím zachován. Prozatím jsem v léčbě. Jak se posuzují tyto stavy, může se stát, že by mi úplně sebrali invalidní důchod, nebyl mi přiznán ani jeden stupeň nebo u tohoto onemocnění se nějaký nechává, případně jaký kdyby se snižoval. Děkuji za odpověď, s pozdravem Pospíšilová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Pospíšilová,

také nejsem posudkovým lékařem a nedokážu Vám takto říci, zda Váš bratr by měl mít nárok na důchod. Pokud mu byla žádost zamítnuta, tak podle správního řízení můžete podat námitku, která se podává do 30 dnů po doručení rozhodnutí o zamítnutí žádosti. Námitka se posílá prostřednictvím OSSZ, které vydalo rozhodnutí o zamítnutí žádosti a posílá se na ČSSZ, křížová 25, 155 00 Praha. Stačí napsdat, že bratr podává námitku k uvedenému rozhodnutí.

Pokud však Váš bratr pracuje jen jako OSVČ, tak se obávám, že jeho důchod bude velmi malý.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji