Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Žádost o ID - správný postup

Autor David K.
Předmět Žádost o ID - správný postup
Dotaz

Vážený pane Kráso,

obracím se na Vás s dotazem ohledně postupu při podání žádosti o invalidní důchod. O důchod jsem si neúspěšně žádal již před dvěma lety. Tehdy to probíhalo tak, že nějakou dobu po podání žádosti jsem byl vyzván, abych se dostavil na vyšetření ke své praktické lékařce, ta ovšem jen vybrala z karty několik starších zpráv a dala mi je ofotit s tím, že kopie pak pošle na posudkové. Následně jsem byl předvolán na OSSZ, kde se mi posudková lékařka doslova vysmála do obličeje - prý si mám sehnat lepší doktory a pořádné zprávy, přičemž nejlepší - jak říkala - je "mít všude známé".

Protože se od té doby moje zdravotní problémy nijak nezlepšily (spíše naopak) a podle lékařů bych měl mít na (dle starší terminologie) částečný ID nárok, chci si nyní žádost podat znovu. Ještě předtím jsem chtěl dva odborné lékaře, do jejichž oborů spadají nejzávažnější z mých zdravotních problémů, požádat o napsání souhrnných zpráv pro tyto účely, abych měl svá onemocnění lépe zdokumentovaná. Neurolog mi na to ale řekl, že správně by to mělo fungovat tak, že buď by si měl praktický lékař po podání žádosti takové zprávy od specialistů sám vyžádat, anebo by měla OSSZ dodat přímo nějaké k tomu určené formuláře, ve kterých má odborný lékař možnost vyznačit, jak daného pacienta jeho onemocnění omezuje apod. - to je prý podle zkušeností mého neurologa nejlepší.

Chtěl bych se Vás proto zeptat, jak bych tedy měl postupovat a zda je možné zmíněné formuláře někde získat. Jde mi o co možná nejobjektivnější a nejkorektnější posouzení mého případu, a proto bych chtěl, aby na posudkovém měli skutečně relevantní podklady.

Předem Vám děkuji za jakoukoli radu.

S pozdravem David K.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Davide,

žádné formuláře na důchod nejsou. Váš prakticvký lékař by si měl vyžádat odborné podklady od specialistů a po té je dodat na OSSZ k žádosti o ID. Nejlepší cestou k získání ID je dlouhodobá pracovní neschopnost, delší než 6 měsíců. Jinak žádat o ČID, pokud pracujete, je trošku problém.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.