Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

žádost o ČID

Autor Martina
Předmět žádost o ČID
Dotaz

Dobrý den

 jsem  od  5.6.2008 po operaci  hernie disku L3/4 vpravo   operace byla nutná  měla jsem  velké bolesti.v měsíci listopadu  mi bylo ukončeno  pobírání  nemocenské ,obvodní lékařka mi doporučila  žádost o invalidní důchod ,měla jsem stále bolesti , invalidní důchod mi nebyl přiznám , nyní jsem  po vyšetření MRI, EMG s nálezem ascendentní h.d.L4/L5 vlevo sublingamentozní lehce nadzvedávající durální vak a odstup kořene L5 EMG lehká regenerační radikulopatie.Bolesti jsou  někdy ,  ale i tak  nemám ten pocit ,že bych zvládla pracovat na plný úvazek.Nyni jsem vedená na pracovním úřadě,protože  práci kterou jsem vykonávala před operací mi  lékaři nedoporučili ,mám snahu pracovat a tak už zkouším druhou brigádu,  protože  jsme  rodina s dvěma dětmi  školou poviné a  tohle manžel sám neutáhne .Když  chodím na brigády  musím  brát  na spaní prášky od bolesti ,proto jsem uvažovala  jestli bych neměla nárok na  ČID.raději se prvně zeptám Vás  ,protože   paní  Mudr. z posudkové komise která   mě  měla,  mi  řekla  už  u žádosti na  ten první  PID ,že  jsem mladá na invalidní důchod  a bolesti má každý.Jsem ročník 1975 ale tohle podle mě není argument který by měl rozhodovat o tom zda  jsem  invalidní nebo né .dost mě její výrok zaskočil  bylo mi tehdy dost mizerně chodila jsem na kapačky od bolesti  a paní Mudr. mě  celkem tímhle dostala když dodala jestli to psychicky nezvládám,že se mám jít léčit.proto bych byla  ráda  o  informaci jestli je tam nějaký nárok  na ten ČID.děkuji za vyslyšení a odpoved 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Martino,

vzhledem k nepřítomnosti pana předsedy Václava Krásy jsem převzal Váš dotaz k vyřízení a sděluji následující.

Na začátek musím uvést, že jako právník nejsem schopen posoudit zdravotní stav ani oprávněn tak učinit, protože zdravotní stav je oprávněn a povinen posuzovat výlučně lékař referátu lékařské posudkové služby pověřený posuzováním zdravotního stavu pro příslušnou správu sociálního zabezpečení.

Obecně Vám mohu jen doporučit, jak dále postupovat.

Za prvé můžete proti rozhodnutí ČSSZ podat žalobu k soudu s odůvodněním, že se domníváte, že Váš nepříznivý zdravotní stav odůvodňuje přiznání částečného invalidního důchodu.

Druhou možností je kdykoliv v budoucnu o přiznání částečného invalidního důchodu požádat. Důvodem může být zhoršení Vašeho zdravotního stavu nebo změna výdělkových možností

například snížení pracovního úvazku z důvodu Vašeho onemocnění.

V těchto případech by bylo vhodné připravit Vaši zdravotní dokumentaci, tak aby byla co nejkomplexnější a popsala všechny problémy, kterými trpíte a pokud možno aby i další možný vývoj byl popsán spíš pesimisticky.

Váš zdravotní stav bude posuzován na základě této lékařské dokumentace.

S pozdravem

JUDr. Pavel Jungr

poradce NRZP ČR

tel: 266 753 422