Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

z PID III.stupně na ČID I.stupeň

Autor Fialová Narcisa
Předmět z PID III.stupně na ČID I.stupeň
Dotaz

Dobrý den přeji.

Dnes jsem byla pozváná na posudkovou komisi kde mi byl po roce PID III.stupně od ( 7/2010) přiznán ČID I.stupně.Tedy snížení invalidního důchodu.  Měla bych pár dotazů. Posudkový lékař mi sdělil, že mi bude snad vyplácena stejná částka jakou jsem nyní pobírala ještě po dobu jednoho roku. A až pak mi bude vyplácená částka vypočítaná k I.stupni.ČID. Nějak jsem to nepochopila a byla jsem se ihned ptát ještě v kanceláři oč vlastně jde. Tam mi ale neřekli vůbec nic, jen že se snad posudkový lékař zřejmě spletl. Proto se ptám Vás, co měl na mysli a oč se vlastně jedná. Podotýkám že důchod PID jsem měla od července 2010. Dále by mě zajímalo jak mám postupovat dále, když mám lékařskou kontrolu 30.8.2011 u svého lékaře a kde se v tento den rozhodne o další operaci páteře. Když se tedy rozhodne o další operaci, jak mohu pak vykonávat práci pokud si nějakou najdu, když budu po náročné operaci, to si mám během operace když budu nepohyblivá žádat znova o přiznání PID ? Jsem z dnešního rozhodnutí posudkové komise docela rozčarováná a nevím jak dále postupovat. Moc děkuji za Vši odpověď a pomoc.

Fialová N.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Fialová,

posudkový lékař nemluvil pravdu. Vzhledem k tomu, že ID III. stupně Vám byl přiznán v roce 2010, tedy podle nové úpravy, nevztahuje se na Vás ustanovení o roční výplatě ID v plné výši. Nyní je nezbytné, abyste byla v evidenci ÚP jako uchazečka o zaměstnání. Tím Vám bude započítávána doba do nároku na starobní důchod a můžete také požádat o dávky státní sociální podpory či hmotné nouze. Jde především o příspěvek na bydlení. Pokud půjdete na operaci a Váš stav se zhorší, požádajte znovu o ID III. stupně z důvodu zhoršení zdravotního stavu.

S pozdravem Václav Krása