Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

z 3st. na 1

Autor Blanka
Předmět z 3st. na 1
Dotaz Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,manželovi dnes posudková komise přehodnotila in.důchoo z 3,st.na 1st.Já se ptám je toto vůbec možné?Manžel pobíral 11 letPID na ulcerozní kolitidu jeho zdravotní stav se během těch 11 let nezměnil a měnit se asi nebude ba naopak se má zhoršovat dle slov ošetřující lékařky.Manžel nemá tlusté střevo a dnes mu řekli,že se změnili nějaké zákony a v době ky mu byl přiznán PID tak postižení byl na 70% dnes prý spadá mezi 30-40%,kde je těch 40 %.Mám dotaz jak postupovat při odvolání,máme počkat na nějaké rozodnutí nebo podat odvolání ihned,nerdi bychom prošvihli nějakou tu dobu k odvolání.Děkuji za odpověd Purmová Blanka

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Purmová,

v roce 2009 byla vydána nová vyhláška č. 359/2009 Sb., o posuzování míry invalidity, která výrazným způsobem zhoršila kritéria pro posuzování nemocí. Mezi tyto nemoci patří i postižení vašeho manžela. Přesto byste se mohli pokusit podat námitku.

 

Od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu. Námitka se podává na ČSSZ, a to prostřednictvím OSSZ. Domnívám se, že je lepší podat námitku prostřednictvím OSSZ, protože ČSSZ se stejně obrátí na OSSZ o informace. Takže to znamená, že adresovat námitku budete na ČSSZ, ale podáte ji na OSSZ. Upozorňuji Vás ještě, že námitka nemá odkladný účinek, to znamená, že důchod Vám bude odebrán. Pokud námitka bude přijata, případně budete se dále soudit a vyhrajete, tak Vám důchod bude zpětně vyplacen.

S pozdravem Václav Krása