Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Vznik invalidity - zpřesnění

Autor Michal
Předmět Vznik invalidity - zpřesnění
Dotaz

Dobrý den,

 

Děkuji za odpověd ... a omlouvám se ale asi jsem dotaz který jsem Vám psal neformuloval přesně ...byl to tento

Na posudkové komisy mi přiznali ID 1. stupně a v této zprávě jsem se dočetl že vznik je datum ve kterém jsem nejspíš přinesl poslední zprávu od lékaře.(jiný pos. lekář).. na komisy již jsem byl  13.10.2010 ale jednání se odročilo protože ještě jsem neměl určenou diagnozu...čekal jsem na vyšetření v Rev. Ustavu... a pak absolvoval ještě několik kontrolních vyšetření...a poslední zprávu s diagnozou jsem předal LPS asi 12.1.2011 žádost jsem podával 23.8.2010  Chtěl bych se zeptat kdy vzniká nárok na výplatu důchodu.  Děkuji za odpověd

Pro zpřesnění Vznik invalidity bylo stanoveno datum 12.1.2011 tedy den kdy jsem přinesl zprávu. Na LPK jsem byl 13.10.2010 a po druhé kde jsem obdržel posudek to bylo 24.1.2011... a proto jsem se ptal z důvodu že jsem za to že se nakonec další vyšetření vlastně o dva měsíce zpozdily nemohl. Zdravotní problémy mám už rok stejné.    Dozvěděl jsem se že (lékařský) vznik a (finanční) vznik se neshodují ale nevím podle čeho to bude čssz posuzovat a jestli mám na tento (lékařský) vznik podat u Ossz námitku.

Děkuji

S Pozdravem

 

 

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Petře,

 

podle ustanovení § 54 odst.1 zákona 155/1995 Sb., vzniká nárok na důchod dnem splněním podmínek stanovených tímto zákonem. Tyto podmínky jsou pro nárok na invalidní důchod dvě. První podmínka je invalidita, druhou podmínkou je potřebná doba pojištění. Nárok na výplatu důchodu pak kromě splněný výše uvedených podmínek ještě vyžaduje podání žádosti.

Datum vzniku invalidity bylo stanoveno na 12.1.2011. Ve smyslu výše uvedených ustanovení teprve od tohoto dne vám vznikl nárok na invalidní důchod. Pokud by z lékařských zpráv vyplývalo, že invalidita existovala již před tímto datem bylo by možné stanovit jiný termín vzniku invalidity a tedy i jiný termín vzniku nároku na výplatu důchodu. Ze skutečností které uvádíte, (den vzniku invalidity je stanoven na den dodání zprávy),  nikoliv na den kontrolních prohlídek případně ještě dříve, mám za to, že by bylo podání námitky na místě.

 

S pozdravem Václav Krása