Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Výše PID

Autor J. Tyl
Předmět Výše PID
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

obracím se na Vás s následujícími dotazy. Nedávno mi byl vyměřen PID. Nejsem příliš spokojen s jeho výší: Zažádal jsem si v listopadu 2009. Doba vzniku plné invalidity byla stanovena až po dovršení 28. roku věku (28 mi bylo v srpnu 2009), třebaže jsem těžce nemocen přibližně od roku 2003 a můj stav se výrazně zhoršil od dubna 2008. Ošetřující lékař prý ve zprávě zdůraznil, že je můj stav dlouhodobě špatný již řadu let...   
Plně invalidní jsem však uznán od listopadu 2009. Z tohoto důvodu mi do potřebné doby pojištění nezahrnuli dobu studia na sš, což ovlivnilo výši PID. Existují nějaké možnosti, jak bych toto ještě mohl změnit nebo se s tím mám raději smířit?
Děkuji za informace.  S pozdravem J Tyl.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Tyle,

můžete podat námitku proti rozhodnutí ČSSZ. Námitka se podává k MPSV ČR, a to prostřednictvím ústředí ČSSZ, Křížova 25, 225 08 Praha 5. Pokud neuspějete s námitkou, můžete podat správní žalobu ke krajskému soudu. Jen Vás upozorňuji, že PID je možné přiznat vždy k datu žádosti. Není možné jej přiznat se zpětnou platností.

S pozdravem Václav Krása