Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Výše invalidního důchodu III. stupně

Autor Jana Pavúčková
Předmět Výše invalidního důchodu III. stupně
Dotaz Vážený pane Kráso, přeji Vám hezký den a dovoluji se na Vás obrátit s následujícím dotazem. Můj syn má 29 let a třetím rokem má diagnostikovanou schizofrenii. První ataka byla již při studiu na vysoké škole, kterou tím pádem nedokončil, a při druhém mu byl dne 22. 8. 2014 přiznán částečný invalidní důchod ve výši 3.110 Kč. Proti lékařskému posudku ani proti výši se neodvolal, protože předpokládal, že bude schopný pracovat alespoň na částečný úvazek. Přibližně rok se o to pokoušel, ale potom přišla třetí ataka při které si zranil kotníky a po přehodnocení jeho zdravotního stavu mu byl v listopadu přiznám plný invalidní důchod ve výši 3.966,- Kč. Syn bude mít letos 30 let, jeho otec se o něj nezajímá a já pracuji v sociálních službách službách s příjmem kolem 15.000,- Kč. Prosím tedy o radu jak mu zajistit příjem pro život. Částka přiznaná jako důchod mu stačit nemůže a já mu přispívat nemám čím. Je možné nějakým způsobem změnit výši přiznaného důchodu, nebo je nutné žádat o jiný příspěvek? Děkuji Vám za radu a jsem s pozdravem Jana

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Pavúčková,

bohužel výši ID nelze nyní změnit. Problém je v tom, že Váš syn nemá odpracovaný počet let, aby mu mohl být vypočítán důchod z příjmů z výdělečné činnosti. Váš syn musí mít nejméně pět let dobu sociálního pojištění. Do doby pojištění lze započítat i šest let studia na VŠ, a to po dovršení 18 let věku. Nejlépe by bylo, kdyby si Váš syn udělal živnostenský list na poradenství, byl OSVČ a několik let platil minimální sociální pojištění. Tím by splnil potřebnou délku pojištění. Doporučuji Vám, aby si syn požádal na ÚP o příspěvek na péči.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji.