Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Výpočet PID

Autor Martina
Předmět Výpočet PID
Dotaz

Dobrý den, je mi 29 let, mám odpracované cca 2 roky, jinak jsem byla na mateřské dovolené. V roce 2008 mi byl přiznán PID, dnes mi přišel výpočet jeho výše na 4.200,-Kč. Zdá se mi tato částka strašně malá. Můžete mi prosím poradit, kde si můžu ověřit zda výpočet PID byl správný? Děkuji předem za ochotu a odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Martino,

pan předseda Václav Krása mi předal Váš dotaz k vyřízení a v odpovědi sděluji následující.

Problém ve výsledku výpočtu vašeho PID bude v tom, že jste odpracovala 2 roky, pak jste byla na mateřské  a jistě i rodičovské dovolené. Péče o dítě  pak následně patří  podle zákona č.155/95 v platném znění do dob vyloučených o které se snižuje počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. I ve vašem případě základní výměra PID činí 2170 Kč. Výše procentní výměry pak činí  za každý rok pojištění 1.5% výpočtového základu. Pro výši procentní výměry  PID se jako doba pojištění započítává i dopočtená doba, t.j. doba vzniku nároku na PID do dosažení důchodového věku.
 
Můj názor je ten, že tedy vzhledem k odpracovaných letům  a věku máte malou procentní výměru.
Pokud jde o dotaz, kde by jste si mohla ověřit zda výpočet je správný, tak jedinou možností je obrátit se se žádostí o kontrolu a vysvětlení na ČSSZ v Praze.
 
 
Tolik v odpověď . Jsem  s pozdravem
JUDr. Věra Dreslerová
poradce NRZP ČR
tel: 266 753 422