Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Vadný posudek LPS ala LURDY

Autor Nováček
Předmět Vadný posudek LPS ala LURDY
Dotaz

Dobrý den, LPS vydala zcela vadný posudek, neodpovídající zdravotnímu stavu posuzované osoby, neodpovídající podkladům ošetřujícího lékaře a specialisty, a ani neodpovídá zjištěním ze sociálního šetření ÚP. To vše bylo předmětem podané stížnosti na ÚP před vydáním rozhodnutí. ÚP chce přesto rozhodnou na základě pouze takového posudku, nic jiného ÚP nezajímá. Rozhodnout chce ještě před tím, než na stížnost vůbec odpoví. Mám tedy dotaz, jaké instrukce mají LPS, že posudky (pozoruji, že se nejedná o ojedinělý případ) jsou vypracovány, tak že dle jejich papírů je posuzovaná uzdravována, jako po napití lurdské vody? Na posudku je psáno, že je vypracován na základě zákona o sociálních službách, ale žádný další odkaz na příslušné §§ tam není, ani na žádný prováděcí předpis. Vypadá to, jako kdyby LPS měla slíbené odměny za to, když sníží stupeň závislosti na péči posozované osoby. Vše nejspíš skončí u soudů, ale potřeboval znát, jaké vlastně existují konkrétní předpisy pro vypracování posudků, či si LPS může napsat cokoliv, jen aby snížila vyplácené příspěvky na péči na úkor jiných tunelářů státního rozpočtu pod současným vedením ODS. Děkuji za odpověď. 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Nováčku,

LPS se při posuzování řídí především vyhláškou 359/2009 Sb., a to při posuzování míry invalidity - nárok na invalidní důchod. U posuzování PnP je základním dokumentem zákon č. 108/2006 Sb., v platném znění a vyhláška č. 505/2009 Sb.

U hodnocení pro přiznání průkazu ZTP a dávek pro OZP je LPS vázána zákonem č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek OZP a příslušnými prováděcími předpisy, to je vyhláška. Bohužel musím s Vámi souhlasit, že současný způsob posuzování nároku je velmi zvláštní a vede k restrikci vyplácených podpor, je to jednoznačný trend. je potřeba se odvolávat, dávat námitky. Nic jiného Vám nepomůže.

S pozdravem Václav Krása