Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Úraz páteře po nehodě na kole

Autor Jarda
Předmět Úraz páteře po nehodě na kole
Dotaz

Dobrý den, pane Kráso,

v roce 2009 jsem při závodě na kole utrpěl úraz páteře, přesněji řečeno šlo o zlomeninu obratlů Th9 / Th10, spolu s dalšími poraněními, která oproti tomu nejsou důležitá. Podrobil jsem se třem operacím páteře typu laminektomie a diskektomie, následně jsem strávil 6 měsíců na invalidním vozíku a byl hospitalizován v RÚ Kladruby.

Podle poslední zprávy z FN Motol jsem pacient s těžkým poúrazovým neurologickým postižením, přesněji paraparézou a progredující hrudní kyfózou, kdy nelze očekávat úplnou úpravu stavu a vyžaduje trvalou pravidelnou stimulační rehabilitace, diagnóza S2200-Zlomenina hrudního obratle zavřená, a T913 - Následky narušení míchy.

Dle posudkové lékařky mi byl přiznán invalidní důchod 1. stupně. A to i přesto, že sice jsem schopen chodit, sedět, atd., ovšem ani jednu činnost v delším časovém úseku.

Chtěl bych se tedy zeptat, zda můj zdravotní stav s touto diagnózou a počtem prodělaných operací je opravdu možno hodnotit pouze jako invalidní důchod 1. stupně? Když jsem si žádal o průkazku ZTP, bylo mi sděleno, že jsem osoba těžce zdravotně postižená, ale postižení se netýká pohybového aparátu, tudíž má žádost byla zamítnuta.

Chtěl bych se zeptat na váš názor ohledně mého zdravotního stavu a následných problémů, se kterými se potýkám.

Předem děkuji za odpověď,

s přáním hezkého dne,

Jarda

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Jardo,

domnívám se, že rozhodnutí je v  souladu se zákonem.

S pozdravem Václav Krása