Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Ukončení pracovní neschopnosti - přiznání inv. 1. stupně

Autor Marie Janíčková
Předmět Ukončení pracovní neschopnosti - přiznání inv. 1. stupně
Dotaz Dobrý den pane Kráso. Zdravím Vás z Moravy a přeji hezký den. Prosím o radu. Manžel je od 13.9.2010 v dočasné pracovní neschopnosti - operace prostaty. K tomu se mu nabalily problémy se zády - již několik let se léčí se zády - vyhřezlá ploténka. Na konci roku se jeho stav zhoršil a musel od té doby 2x opakovaně do nemocnice na kapačky. Jeho ošetřující lékař mu sdělil, že jeho stav se od poslední hospitalizace v roce 2009 v Brně velmi zhoršil a proto mu doporučuje aby si požádal o invalidní důchod. Což manžel udělal. U LPK byl ve čtvrtek 14.4.2011 a lékařka mu přiznala inv. 1. stupně. Zároveň mu sdělila, že do měsíce musí ukončit PN. V pátek 15.4.2011 byl na neurologii a jeho lékařka mu sdělila, že v žádném případě ho do práce nepustí, neboť nemá všechna vyšetření a do práce jít nemůže. Pracuje jako řidič.Dále mu sdělila aby se znovu vrátil na LPK aby toto vyřešili. Odpoledne byl ještě u svého praktického lékaře, neboť v důsledku užívání léků na záda, se mu ještě ke všemu přidala zaléčená vředová choroba. Dívala jsem se do zákona o nemocenském pojištění, ve kterém stojí, že "Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti" podle písm. k) - do 30 dnů. Dále se uvádí v zákoně, že ošetřující lékař dočasnou pracovní neschopnost neukončí podle odstavce 1 písm. k) u pojištěnce, který byl uznán invalidním v prvním nebo druhém stupni, pokud u tohoto pojištěnce po dni, v němž byl uznán částečně invalidní, nastala nebo trvá jiná porucha zdraví, než která byla důvodem uznání dočasné pracovní neschopnosti, anebo nastaly nebo trvají jiné důvody, které by odůvodňovaly uznání dočasné pracovní neschopnosti, a tato porucha nebo tyto důvody neumožňují pojištěnci vykonávat pojištěnou činnost nebo plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání, jestliže pojištěná činnost skončila, a to i když pojištěnec uchazečem o zaměstnání není; v tomto případě dočasná pracovní neschopnost pokračuje dále. Ošetřující lékař je povinen stanovit den, od něhož dočasná pracovní neschopnost pokračuje z důvodů uvedených ve větě první. Znamená to tedy, že by ošetřující lékař nebo neurolog mohli dát návrh na pokračování pracovní neschopnosti? Manžel je zaměstnání a jezdí jako řidič. Moc děkuji a ještě jednou přeji hezký slunný den.Aspoň tady na Moravě to ne sluníčko dnes vypadá. Marie

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Marie,

Vy jste si sama odpověděla. Pokud je PN vystavena z důvodu nemoci, na kterou byl přiznán ID, tak je nutné do 30 dnů ukončit PN. Pokud je PN z důvodu jiné nemoci, může pokračovat. Tuto skutečnost však musí Váš lékař sdělit ČSSZ. Nejlépe bude PN ukončit a po několika dnech ji vystavit, pokud je jiný důvod neschopnosti.

S pozdravem Václav Krása