Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Ukončení neschopenky při přiznání invalidity

Autor Pavel
Předmět Ukončení neschopenky při přiznání invalidity
Dotaz Dobrý den, pane Kráso! 1. Byla mi přiznána invalidita 2. stupně s dnem vzniku 22.3.2011. Byl jsem vyzván, abych do 26.4. nejpozději ukončil pracovní neschopnost. Co je důvodem, když ještě nemám a ani do té doby nebudu asi mít rozhodnutí z ČSSZ Praha důchodu? Je podle Vašeho názoru nutné uposlechnout, zakládá se zde něco na právním ustanovení? Podpůrčí doba mi vyprchá až v srpnu. 2. Citace z listiny: "Posuzovaný je schopen po vzniku invalidity II. stupně vykonávat výdělečnou činnost jen v podstatně menším rozsahu a intenzitě". Co bych si měl pod tím představit, při 2. stupni inval. uvádíte většinou neomezenou činnost. Jsem OSVČ. Děkuji za Vaši poradenskou činnost a přeji nadále mnoho sil ve vaší práci. S pozdravem Pavel

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Pavle,

pokud již bylo rozhodnuto o přiznání ID, tak je nezbytné do určité doby ukončit PN. Vyplývá to ze zákona o nemocenském pojištění. To však neznamená, že při pracovní činnosti, pokud onemocníte, nemůžete pobírat dávky v PN. Měl byste obdržet zálohu na ID. Pokud jde o pracovní činnost, doporučuji Vám, abyste jako OSVČ vždy uváděl pracovní činnost menší, než je plný pracovní úvazek.

S pozdravem Václav Krása