Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Trvalé následky-Cervikální dystonie

Autor Irena Fuksová
Předmět Trvalé následky-Cervikální dystonie
Dotaz

Dobrý den

Chtěla bych se zeptat na váš názor a popřípadě radu.Před šestnácti lety jsem onemocněla angínou.Po jejím ukončení mi zůstaly dlouhodobé a vysoké teploty.Mimo spoustu jiných bylo i jedno z vyšetření odstranění nezduřelých  krčních uzlin.Při tomto zákroku došlo k přerušení nervu Do půl roku mi atrofoval sval,přestala jsem hýbat rukou,vyvrátila se mi lopatka nastaly bolesti.Ještě v tom roce došlo k revizi jizvy a sešití nervu (omlouvám se za neodborné názvy).Následovalo několik měsíců rehabilitace.Po roce od revize jsem dostala do krku nekontrolovatelné křeče a další bolesti.Byla u mne diagnostikována Cervikální dystonie-torticolis.Tento stav trvá už 14let po různých lécích bez úspěchu, došlo na Botulotoxinové injekce které dostávám po 3-4 měsících asi 12 let.Nevím jestli si mé tělo postupně zvyklo a nereaguje na tuto léčbu stejně jako ze začátku, nebo je to stárnutím svalů,ale můj stav se po tak dlouhé době začíná zhoršovat.Ochablý polykací sval,bolesti hlavy,krku, nedobrovolné úklony vše co je s tímto postižením spojené.Můj dotaz je mám nárok i po tak dlouhé době na jakési odškodnění pro trvalé následky,nebo plný či částeční inv.důchod k této nemoci? Vím ,že je to už dlouho ,ale své nedobrovolné postižení jsem zvládala v mezích normy, ale začínám mít velké problémy nejen v běžném životě,ale hlavně v zaměstnání a v této době si neumím normální život bez práce představit.Pokud mi můžete jakkoliv poradit ,nebo alespon vyjádřit svůj názor byla bych Vám velice vděčna. S Pozdravem I.Fuksová Pardubice  (41 let)

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Fuksová,

požádat si o invalidní důchod můžete. Bylo by dobré, kdyby Vaši žádost doporučil Váš ošetřující lékař. Pokud jde o trvalé poškození, obávám se, že po tolika letech budete takovéto poškození těžko dokazovat. Myslím, že v této věci bude lépe se poradit s advokátem.

S pozdravem Václav Krása