Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Transplantace ledviny.

Autor Martin Cízl
Předmět Transplantace ledviny.
Dotaz

Vážený pane Kráso,mám dotaz ohledně odebrání invalidního důchodu I.stupně.Jsem 5 let po příbuzenské transplantaci ledviny(daroval otec),zpočátku byly komplikace,byl mi přiznán plný ID,který mi byl loni odebrán a přiznán ID I.stupně,ten mi byl odebrán tento měsíc.Zajímalo by mně proč podle vyhl.359/2009 má transplantovaný s ledvinou nárok buď na ID III.stupně a to je většinou 1 až 2 roky po transplantaci nebo na žádný.Posudkový lékař vůbec nepřihlíží,že následkem užívání imunosupresiv má takovýto člověk oslabenou imunitu a velice těžko hledá zaměstnání,když pomalu půl roku promarodí(nesmí přecházet onemocnění,které má většinou těžší průběh než u zdravých,nehledě k tomu,že to ohrožuje transplantovaný orgán).Mě nefrolog řekl,že v době chřipek atd.nemám chodit moc ven mezi lidi,jezdit MHD atd.Přesto chodím na částečný úvazek do práce,ale trápí mě časté angíny,chřipky a bolesti kloubů.Budu podávat námitku proti rozhodnutí,ale jistě lidé transplantovanou ledvinou ,oproti třeba transplantaci jiných orgánů nemají šanci(vyhl.359/2009 -míra poklesu prac.schopnosti v % buď 7a 70% to po operaci cca 1 rok,nebo 7b 10-20% a to nestačí na I.stupeň ID).

Děkuji Vám za odpověď.

Martin Cízl.

 

 

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Cízle,

souhlasím s Vámi, že způsob stanovení procentního poklesu pracovních schopností není ve vyhlášce č. 359/2009 o posuzování invalidity zcela spravedlivý. jedinou radu, kterou Vám můžu ve vaší situaci dát je podání námitky, což se chystáte udělat. NRZP ČR vznesla k návrhu vyhlášky o posuzování invalidity řadu připomínek, které však nebyly vzaty v úvahu. Je mi líto, že Vám nemohu více pomoci.

S pozdravem Václav Krása