Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

stupně invalidity a inflační navýšení

Autor Petr
Předmět stupně invalidity a inflační navýšení
Dotaz Pane Krása moc Vám děkuji za to co pro zdr. post. občany děláte. Je možná škoda, že od Nového roku nedošlo k navýšení důchodů, hlavně proto, aby se vidělo, zda a jak v praxi dojde k zvýšení důchodů u jednotlivých stupňů invalitidy. Do konce loň.roku, když byla zvýšená procentová část o 4,5 nebo 8%, každý si to uměl spočítat. Teď se zatím navýšení nechystá, proto by bylo dobře to vědět, jak to bude. Hlavně je dobře to vědět už před volbama. Určitě ten klíč pro výpočty je dávno ve vládě projednán a připraven. Myslím tím jestli ID stupeň 1 s 5000Kč dostane stejně přidáno, jak ID stupeň 2 nebo 3. Děkuji za všechny ID, kterých to bude teď nebo později moc a moc zajímat. Petr.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Petře,

pokud dochází k valorizaci důchodů, tak se vždy valorizuje v procentech. Každý stupeň důchdů je valorizován stejným procentem. Někdy dochází ke zvýšení tzv. pevné částky důchodů, tedy části, která je u každého důchodu stejná. Takové zvýšení důchodů probíhá v zásadě dvěma způsoby. Zvyšuje se pevná částka všech důchodů stejně a potom můžou být rozdílná procenta pro zvýšení důchodů. Je možné také zvolit různé zvýšení základní částky důchodů a stejné procentuální části. Tento model je však méně obvyklý.

S pozdravem

Václa Krása