Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Souběh PID a star.důchodu

Autor Rudolf Chott
Předmět Souběh PID a star.důchodu
Dotaz

Dobrý den,

v současné době jsem v PID / III-st./ a v srpnu 2010 dosáhnu věku pro odchod do starobního důchodu. Prosím o odpověď, jestli musím požádat o jeho přiznání nebo mi bude přidělen automaticky s tím, že se Pid zruší. Pokud ne co je výhodnější ? Ponechat si Pid nebo požádat o starobní ?

Děkuji za odpověď.                                       S pozdravem  R. Chott

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Chotte,

současná právní úprava zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění stanoví, že do starobního důchodu je příjemce PID přeřazen automaticky po dovršení 65 let. Pokud dosáhnete věk odchodu do starobního důchodu, tak záleží na Vašem rozhodnutí zda požádáte o starobní důchod. V takovém případě je samozřejmě zrušena výplata PID. Pokud jste i po dobu pobírání PID pracoval, tak se domnívám, že stojí za to požádat o starobní důchod. V každém případě je vždy nárok na ten důchod, který je pro příjemce výhodnější.

S pozdravem

Václav Krása