Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

SOCIÁLNÍ ZDRAVOTNÍ

Autor HANA
Předmět SOCIÁLNÍ ZDRAVOTNÍ
Dotaz Přeji krásný den, Omlouvám se, opravdu jde o práci DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE, kde je výdělek pod 10 tisíc, a jsem invalidní, takže jak jste psal je správně, že mi zaměstnavatel nehradí zdravotní a sociální, Jsem invalidní, takže se ptám, u práce na DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE, kterou vykonávám právě rok, mi platil zdravotní stále stát? A Sociální bych si musela platit sama při INVAIDITĚ 2. STUPNĚ (VÍM, ŽE SOCIÁLNÍ HRADÍ JEN LIDEM S 3. STUPNĚM INVALIDITY) PTÁM SE, na co má vliv neplacení sociálního, vím, že mi nebudou započítávat odpracované roky pro nárok na důchod, ale má to třeba i vliv, třeba i na to, že nebudu moci žádat o podporu v nezaměstnanosti? CO VŠE OBSAHUJE SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ? DĚKUJI.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hano,
 
pokud pobíráte III. stupeň ID, tak jste zdravotně i sociálně pojištěna = na důchod + na nemocenské dávky. Při I. a II. stupni ID jste jste zdravotně pojištěna, ale sociálně nikoliv. Tudíž si musíte platit sociální pojištění sama. Záleží na tom, na co se chcete pojistit. Standardně a povinně je pojištění na důchod. Dále je možné si ještě zvýšit pojištění na dávky v nemoci a případně na podporu v nezaměstnanosti. To záleží na Vás. Většinou se však jedná o pojištění na starobní důchod.
 
S pozdravem Václav Krása