Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

sociální a zdravotní při ČID

Autor Jana Kočková
Předmět sociální a zdravotní při ČID
Dotaz Dobrý den, prosím, kdo platí sociální a zdravotní pojištění, po přiznání důchodu stupeň II ?

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kočková,

příjemce ID II. stupně je zdravotně pojištěn (pojištění platí stát), problém je však u sociálního pojištění. Doba pobírání ID II. stupně není počítána jako náhradní doba pro účely důchodového pojištění. Tudíž je nutné, abyste si platila minimální pojištění, nebo měla alespoň částečné zaměstnání. Pokud jste v evidenci ÚP, jako uchazečka o zaměstnávání, tak Vám je jeden rok evidence počítán jako náhradní doba. V případě, že by Vám bylo 55 let a více, jsou do náhradní doby započítávány tři roky evidence na ÚP. Doporučuji Vám situaci nějak řešit, protože jinak byste měla současný ID, i jako starobní.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji.