Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Snížení stupně invalidity

Autor Jana V.
Předmět Snížení stupně invalidity
Dotaz

Dobrý den Vám přeji. Vážený pane Kráso, obracím se na Vás s prosbou.

Můj manžel onemocněl, a to opravdu - dalo by se říct, ze dne na den. Začal mít problém s nášlapkem nohy, vidět nebylo nic, ale měl pocit, jakoby tam měl střep /podotýkám, nic jsme doma nerozbili/. Po dvou dnech, kdy nebylo patrné nic, co by mu mělo způsobovat jakoukoliv bolest - jsem jej poslala k lékaři na rentgen, jelikož opět při domácím osvětlení toho příliš nevidím..., ale ani rentgen prý nic neukázal. Noha mu však začala otékat a to čím dál více. Když mu otekla až nad kotník, lékaři nevěděli a posílali ho tam a zpátky, od jednoho k druhému, a to s výsledkem, či vyjádřením nula nula nic, tak jsem manželovi řekla, ať navrhne hospitalizaci, protože jen tak z ničehož nic to není normální, aby noha otékala atd. . Ano, hospitalizovali. Jenže během snad týdne manželovi otekla noha až ke koleni, a začala měnit barvu - dočerna... . to už bylo asi velké haló, takže kolotoč. .. Jako... hyperbarická komora, CT a bůhví co ještě.

Primář tehdejší nemocnice mi řekl, že už zjistili, o jakou chorobu se jedná a ví, jak ji léčit a že mohu být v klidu.... . Na tyto slova bohužel důkaz nemám a v klidu nejsem dodnes. Manžel se navzdory soustavné péči lékařů. a to po dobu tří měsíců, co byl hospitalizován, zdravotně zlepšil tak, - že dostal berle,  následně francouzské hole,mraky léků, které užívá denně - a to od roku asi 2003. Začátkem roku 2004 byl uznán plně invalidním.

Máme rok 2019,  manželův zdr. stav se k lepšímu rozhodně nezměnil. Dle rozhodnutí je adaptován.. .

Mudr. P. V. z OSSZ však manželovi tzv. upravil, jak jinak to napsat, - stupeň invalidity ze 3. stupně na 2. Prostě prostor v tabulkách.... . Že má celiakii, vysoký krevní tlak, ... , atd.

Ale proč by neupravil...že... .Taková banalita..

-Když dokáže říct .- nechte si uříznout nohu a jděte s protézou do práce! TOHLE JE VÝROK POSUDKOVÉHO LÉKAŘE...

Pane Kráso, já nemám problém sepsat návrh, žalobu.., opravdu ne, ale jde mi o výhru sporu.

Máme šanci?

Máme se obrátit na soud?

Děkuji Jana

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,

nejprve musíte podat námitku, a to do 30 dnů od rozhodnutí o snížení stupně invalidity. Námitka se podává prostřednictvím OSSZ, která vydala rozhodnutí o snížení stupně ID, ale adresuje se na ČSSZ, Křížová 25, 155 00 Praha 5. 

Pokud jste promarnili již 30 denní lhůtu, tak je nezbytné, abyste po půl roce podali novou žádost a pokud byste ani potom neuspěli, tak by bylo možné po nám itce podat teprve soudní žalobu. Jinak to bohužel nejde.

S pozdravem Václav Krása