Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Snížení invalidního důchodu

Autor Helena Luňáčková
Předmět Snížení invalidního důchodu
Dotaz Dobrý den, mám prosím ještě jeden doplňující dotaz. Ptala jsem se na podání námitky ohledně snížení invalidního důchodu ze stupně 2 na stupeň 1. Prý je možné, že v rámci námitkového řízení může dojít i k vydání ještě nepříznivějšího posudku, to znamená v mém případě k úplnému odebrání invalidního důchodu. Psali to na Lize vozíčkářů. Můj lékař mi zase říká, že k tomu dojít nemůže, že mi buď 2. stupeň vrátí nebo potvrdí 1. stupeň. Co je tedy pravda, četla a slyšela jsem již oboje názory v různých diskuzích, někteří opravdu píší, že podali námitku kvůli ponechání 2. stupně a odebrali jim důchod úplně, někteří zas píší, že to možné není. Ráda bych s konečnou platností věděla, jak to opravdu je. Pokud hrozí odebrání celého důchodu, pak je snad asi lepší neriskovat ztrátu celého důchodu a odvolat se, až pokud by mě v příštím LPK byl odebrán i 1. stupeň.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Luňáčková,

pokud bychom byly opravdu v právním státu, tak by k takové věci nemohlo dojít. Protože Vy se odvoláváte proti rozhodnutí státu a tak by mělo být zkoumáno, zda stát postupoval při snížení stupně ID v souladu s předpisy. Jenže u nás je možné skutečně všechno. Přesto Vám doporučuji, abyste se odvolala. Pokud by to dopadlo špatně tak můžete využít správní žalobu a tam rozhodují korektně.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, 

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.