Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

snížení invalidity z III. na II. stupeň + OSVĆ

Autor Marcela Sládková
Předmět snížení invalidity z III. na II. stupeň + OSVĆ
Dotaz

Dobrý den.

Potřebuji poradit jak dále postupovat. Dnes mi byl posudkovým lékařem snížen stupeň invalidity ze III. na II. stupeň. Pokles pracovních schopností je o 50% - jsem po dvou TEP kyčelních kloubů, operaci ploténky, šedého zákalu na jednom oku - v březnu tohoto roku mně čeká operace druhého oka. Momentálně jsem po operaci ramenního kloubu (14 dní) a docházím na rehabilitaci a pravděpodobně na podzim mně čeká TEP kolenního kloubu, pak i druhého (jsem v pořadníku od roku 2010). Mám astma, zelený zákal. Zároveň jsem osvč - jedná se o výrobu a prodej bižuterie na hoby e-shopu (fler), který je pouze nepravidelným přivýdělkem (cca 2000 měsíčně), který mně neuživí, ale jedná se o soustavnou nabídku zboží, proto musím být registrována jako osvč. Předpokládám, že budu muset osvč přerušit/ukončit a registrovat se na úřadu práce, ale nevím, jestli mám čekat na rozhodnutí z Prahy, hodlám se odvolat, a nebo podnikání přerušit raději ihned. Jde mi hlavě o placení sociálního a zdravotního pojištění - netuším, jestli se to vztahuje k datu změny stupně invalidity a nebo k datu rozhodnutí z Prahy.

Zároveň bych Vás ráda poprosila o radu, jak dále postupovat s odvoláním proti tomuto rozhodnutí. Snad nějakou právní poradnu, opravdu nevím, na koho se obrátit.

,

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Sládková,

doporučuji Vám, abyste registraci OSVČ ukončila co nejdříve, protože je pravděpodobné, že snížení stupně ID bude v rozhodnutí napsáno ke dni, kdy jste byla posouzena. Zároveň je nezbytné, abyste se okamžitě přihlásila na ÚP jako uchazečka o zaměstnání. Pokud by Vás nechtěli registrovat pro pobírání ID III. stupně, tak musíte doložit, že Vám byl již ID III. stupně zrušen. Například potvrzením, dopisem atd. Upozorňuji Vás, že pokud jste evidována na ÚP, tak je za Vás trvale placeno zdravotní pojištění, ale sociálně jste pojištěna pouze jeden rok. V případě, že by Vám bylo více jak 55 let, tak by Vám byla započítávána náhradní doba po dobu 3 let. ´Tento režim je u příjemců ID I. a II. stupně. Příjemce III. stupně je trvale sociálně i zdravotně pojištěn, a tudíž se nemusí na ÚP registrovat. Dále Vám doporučuji, abyste po obdržení rozhodnutí o změně stupně ID podala námitku, která se posílá prostřednictvím OSSZ, které rozhodlo o snížení stupně ID, ale adresuje se na ČSSZ, Křížová 25, 155 00 Praha 5. Námitku musíte podat do 30 dnů od obdržení rozhodnutí.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji