Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Snížení invalidity z 3. na 2. stupeň

Autor Pavlína Brejchalová
Předmět Snížení invalidity z 3. na 2. stupeň
Dotaz

Dobrý den, pane Kráso,

ráda bych Vás požádala o odpověď  na můj problém: 
deset let jsem pobírala plný inv.důchod (tzn.invalidita III.stupně). Minulý týden mi byla v rámci první KLP (??? kontrolní lékařské posouzení ???) snížena invalidita III. stupně na II. stupeň - domnívám se, že zcela neoprávněně, posudková lékařka měla již vše připravené, nezeptala se mě na cokoliv ohledně mého zdravotního stavu - pouze mi přečetla příslušnou kolonku z vyhl. č. 359/2009 - jako vysvětlení, proč mi invaliditu snížila. Rozhodla jsem se podat "námitku" - známá mi ale řekla, že mi v rámci posuzovaní mé námitky může nový revizní lékař z PSSZ i tento II. stupeň ještě ponížit na I. stupeň. Je toto opravdu možné ??? Pak by vůbec nemělo smysl námitku podávat, když hrozí ještě další snížení invalidity či dokonce úplné odebrání. Děkuji moc za odpověď. Pavla

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Brejchalová,

musím Vám potvrdit, že rozhodování posudkových lékařů je zcela nevyzpytatelné a nelze je předem odhadnout. Přesto si myslím, že pokud se domníváte, že jste byla poškozena, máte se bránit. Pokud neuspějete s námitkou, můžete se obrátit se správní žalobou na krajský soud. U správní žaloby se neplatí poplatky.

S pozdravem Václav Krása