Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Snížení invalidity

Autor Alena Novotná
Předmět Snížení invalidity
Dotaz Dobrý den pane Kráso, prosím Vás o radu. Pobírala jsem důchod III. stupně v částce 12 726,- Kč. Byl mi snížen na invalidní důchod II. stupně. Jaká bude výše invalidního důchodu po snížení? Přijde mi totiž absurdní, že rozdíl mezi I. stupněm a II. stupněm je skoro minimální a přitom rozdíl, týkající se III. stupně je pouze o 10% a přesto je to skoro násobek celé dané hodnoty. Nechápu logiku věci. Invalidní důchod jsem dlouho nechtěla a bránila se zuby nehty do chvíle, kdy to už bohužel zdravotně nešlo, a kdybych jen tušila, kolik mi s tím nastane starostí a posudkový lékaři se vám rovnou vysmějí, když jim řeknete svůj názor na věc, škoda slov. Jelikož mi na základě invalidity snížili v zaměstnání pracovní úvazek na poloviční, přesto mě nutí dělat přesčasy. To si přece nemůže zaměstnavatel dovolit, když mi sám sníží pracovní úvazek na polovinu nebo se mýlím? Předem moc děkuji za odpovědi. Alena

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Novotná,

záleží na tom, kdy Vám byl ID vyměřen. Pokud Vám byl důchod vyměřen před rokem 2010, tak Váš ID II. stupně bude činit prakticky polovinu plného ID, a to proto, že tehdy byly pouze dva stupně ID. Plný a částečný.

Pokud Vám byl důchod stanoven až po 1.1. 2010 tak by Vám měl být ID snížen asi o jednu třetinu.

Skutečnost, že stupně posouzení mají interval, to s Vámi souhlasím, ale to tak bylo vždy a těžko to lze výrazně upravit. Někde stanovená hranice musí být.

S pozdravem Václav Krása