Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Snížení ID

Autor Hana
Předmět Snížení ID
Dotaz

Vážený pane Kráso.Moc bych prosila o radu.Manžel měl ID 3st a byl mu snížen na 2 st. Nevím koho požádat o radu.Před 3 roky manžel rok marodil s kotníkem na artrosu 3st a protože se bolesti stupnovaly,tak si podal žádost o ID,ale než se vše vyřídilo,tak dostal bolesti břicha a byl mu zjištěn světlebunečný karcinom ledviny.Ledvina mu byla celá odstraněná,ale karcinom prorostl pod ledvinu do lůžka,ale naštěstí se nenašly metastázy,jen zvětšená uzlina.Manžel dostal 3st ID.Jenže zbývajíci ledvina nepřevzala plně funkci té odebrané ledviny a neodvadí odpadní látky jak by bylo třeba.Manžel má vysoky kreatinin a na nefrologii dostal spousty zákazů.Má vysoký krevní tlak.Cysty na plicích a na játrech,V poslední době stále odkašlává a má zvětšenou štítnou žlázu na které má uzly.Chodíme na CT každí 3 měsíce.Letos v září mu onkolog povolil operaci kotníku se kterým vlastně vše začalo.Paní posudková věděla,že je operace na září naplánovaná.Boužel manžel jí odeslal všechny zprávy  2 měsíce před operací a zprávy z operace již neposlal.Paní posudková mu snížila ID ze 3st na 2st a dala mu 50% a my nyní nevíme co máme dělat,protože se manžel bojí,že když podá námitku,tak mu mohou ještě i ten druhy stupen snížit.Manžel je stále unavený,chodí o berlích.Vůbec se nevyznáme v těch tabulkách pro posouzeni zdravotního stavu a tak nevíme zda námitku podat Manžel má 60 roků..Moc děkuji za odpověd Nečasová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hano,

nic jiného nejde dělat, než aby Váš manžel podal námitku, kterou musí podat do 30 dní od doručení rozhodnutí o snížení stupně ID. Námitka se podává prostřednictvím OSSZ, ale adresuje se na ČSSZ, Křížová 25., 155 00 Praha 5. Obava z dalšího snížení stupně asi není na místě. Jen Vás upozorňuji, že námitka nemá odkladný účinek a Váš manžel musí být v evidenci ÚP jako uchazeč o zaměstnání, protože jinak by si musel platit sociální pojištění, aby se mu počítala náhradní doba do nároku na starobní důchod.

S pozdravem Václav Krása