Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

snížení 3.stupně ID bez zlepšení zdravotního stavu

Autor Monika
Předmět snížení 3.stupně ID bez zlepšení zdravotního stavu
Dotaz

Dobrý den, mnohokrát děkuji za tuto možnost informací.

Ráda bych se zeptala jaké budu mít možnosti získání fin.pomoci po snížení ID z 3.stupně na stupeň 2. Posudková lékařka mi řekla, že ho po roce musí snížit.

Jsem po stabilizaci bederní páteře L5 až T12 (12 šroubů na pevno), dále mi byla vyměněna ploténka. Mám stále potíže, které se zhoršují. Bolesti nohou, zakopávám při chůzi, v noci bolestmi nespím, můj psychický stav se velice zhoršil a mnoho dalšího... Nevím jak budu dále pokračovat ve svém životě.

V této chvíli dostávám 3523Kč plného ID, 4000č příspěvek na péči, 400Kč na mobilitu a 1090Kč příspěvek na bydlení. To je celý můj příjem a jsem za něj nesmírně rada, ale od ledna 2012 by mi měl být ID snížen na 2.stupeň a i o příspěvek na péči přijdu. Vzhledem k mému zdravotnímu stavu, který se táhl dlouhá léta jsem neměla možnost vydělat větší příjem, aby mi mohl být vypočítán vyšší důchod.

Mám zdravotní potíže a bolesti při kterých si neumím představit docházet pravidelně do zaměstnání - najdu-li vůbec nějaké, které zvládnu v ústeckém kraji a vůbec netuším jestli se zapojím do normálního života. Prosím poraďtě na co mám nárok nebo kam se obrátit. Mnohokrát děkuji.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Moniko,

doporučuji Vám následující postup. PnP se nezapočítává do příjmů a bohužel i při ztrátě těchto peněz Vám nebudou navýšeny žádné dávky hmotné nouze. Pokud jde o Váš ID, tak jeho pokles bude pravděpodobně velmi malý. Z tak minimální částky důchodu nelze příliš snižovat. Doporučuji Vám hned v lednu požádat o zvýšení příspěvku na bydlení, neboť snížením Vašeho ID dojde k poklesu příjmů. Dále můžete požádat o dávky hmotné nouze, případně o mimořádnou dávku okamžité pomoci, kdybyste například potřebovala koupit topení a podobně. Zároveň Vám doporučuji, abyste podala zniovu žádost o příspěvek na péči s tím, že se Váš zdravotní stav zhoršil a možná byste se mohla pokusit opět požádat o ID III. stupně, a to s tím samým zdůvodněním.

S pozdravem Václav Krása