Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Různé ohodnocení důchodu 2 stupně

Autor Eva Nandótková
Předmět Různé ohodnocení důchodu 2 stupně
Dotaz

Dobrý den pane Kráso!

 Prosím o Vaši pomoc ohledně výše ID.Od roku 1997 jsem nepřetržitě v ID...začínala jsem s plným,částečným a zase plným ID.Za Drábka jsem byla ohodnocena 1.stupněm ID,až do 26.11.2013,kdy se mi z důvodu zhoršení zdravotního stavu(snížení prac.schopnosti o 60%) zvýšil ID na 2.stupeń.V rozhodnutí OSSZ je napsáno paragraf 39 a podle článku 2 bodu 3 zákona č.220/2011 sbírky...nedošlo u mne k žádnému finančnímu navýšení ID.Jedná se mi o to,že kamarádka je také nepřetržitě od roku 2003 v ID 1.stupně...dnes jí přišlo rozhodnutí,že jí zvyšují ID na 2.stupeń (snížená pracovní schopnost o 50%)...v rozhodnutí má paragraf 56 a 41...došlo u ní k zvýšení o 2000kč u ID...před tím jsme pobírali důchody v podobné výši.Nezávidím ji to navýšení...obě máme hodně požkozené zdraví,ale mám pocit bezmoci,že OSSZ měří různým metrem....pobírám 5500kč a proto musím ještě chodit do práce,kde to zdraví taky nepřidá,ale jde o peníze.Nerozumím paragrafům a proto Vás prosím o názor.Pěkný den a s pozdravem Eva.Děkuji.

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Nandótková,

podle zákona, pokud je ID přiznán před rokem 2010, tak při zvýšení z I. stupně na II. stupeň skutečně nedochází k navýšení finanční částky, protože před 1. 1. 2010 byly pouze dva stupně ID a sice částečný a plný.

Pokud jde o paragrafy, které uvádíte, ty stanoví procentní výměru invalidních důchodu, která se odvíjí od odpracované doby a doby dopočtené. Je možné, že v tomto může být nějaký rozdíl mezi Vámi a Vaší kamarádkou.

Jinak podle mého názoru úřad postupoval správně.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji