Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Roztroušená skleroza a ID

Autor Ingrid Milerová
Předmět Roztroušená skleroza a ID
Dotaz

Dobrý den pane Krása,

obracím se na Vás s prosbou o radu.Před 15 lety mi byla diagnostikována roztroušená skleróza mnohočetnými atakami,kdy mi ochrnuly nohy,ruce,někdy i celé tělo,neviděla jsem,nebyla jsem schopná chodit do práce,jelikož cesta k autobusové zastávce je 2,5km,což jsem nedošla a jakákoliv zátěž mi nemoc zhoršovala tak,že jsem jen ležela doma a nebyla schopna ničeho,tehdy mi byl přiznám plný invalidní důchod,který jsem pobírala 12 let.Před 7lety jsem se začala léčit interferony,které mou nemoc na nějaký čas zlepšily i ataků ubylo,ale před 3 lety se má nemoc i přesto výrazně zhoršila,léčba již nezabírá a ataky opět zasáhly v plné síle a četnosti,tak že velkou část roku jsem opět omezena pohyblivostí,sice dochází na měsíc ke zlepšení,ale pak zase i celý další měsíc ke zhoršení,přesto mi byl v srpnu roku 2010 invalidní důchod snížen s tím,že to již nejsou důvody k plné invaliditě.Nyní jsem již rok hlášena na pracovním úřadě a celý rok jsem měla zdravotní problémy,práci hledám,již jsem zkoušela i brigádu,ale po 2 týdnech práce mi opět ochrnula pravá ruka,na nohou se neudržím,nevidím na oko,jsem velmi fyzicky vyčerpaná,tak že díky tomu opět jen ležím doma.Nejen,že nemohu stále pracovat,ale nemohu díky tomu ani fungovat v běžném životě.Nejsem líná,pracovala bych velmi ráda,ale ne za cenu,že budu tak dlouho vyčerpávavat své tělo,až ztratí úpně regenerační schopnosti a já zůstanu úpně invalidní.Je vůbec nějaká možnost vrácení pného invalidního důchodu v mém případě? Mnohokrát děkuji za vaši odpověď.Přeji pěkné dny. Ingrid Milerová

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Milerová,

samozřejmě, že je možnost vrácení důchodu. Doporučuji Vám požádat o přiznání ID III. stupně, k tomu je nezbytné mít lékařské zprávy. Pokud Vám nebude vyhověnio, doporučuji Vám při případném zamítnutí žádosti podat námitku a pokud byste s námitkou neuspěla, tak Vám navrhuji, abyste se obrátila se správní žalobou na Krajský soud. Je potřeba se bránit a bojovat za svá práva.

S pozdravem Václav Krása