Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Rozdíl mezi 1. a 2. stupněm invalidity

Autor Hrabovská
Předmět Rozdíl mezi 1. a 2. stupněm invalidity
Dotaz

Dobrý den,

LPK mi zrušila PID a zařadila mě do 1. stupně invalidity. Chci si podat námitku proti rozhodnutí a tak se ptám -  jaký je rozdíl mezi 1. a 2. stupněm invalidity, co se týká výše důchodu a pracovní otázky.  V 1. mi bude snížen důchod o více jak polovinu  ... o kolik by mi byl snížen důchod ve 2. skupině? Jedná se v obou případech o částečný důchod? LPK mi jen předalo rozhodnutí a víc mi k tomu neřekla, jen že ji to moc mrzí. Měla jsem již 2x rakovinu a i když mi určili, že mám pracovat "v menším rozsahu a intenzitě", tak mi tento výrok nedokázala vysvětlit. Má smysl se vůbec odvolávat, když podle LPK "stát potřebuje šetřit" a proto tak zpřísnili hodnocení nemocných lidí. Pokud se mi má nemoc vrátí, tak na mé léčení stát vynaloží několikanásobně vyšší finance než na výplatu mého PID. Už ničemu nerozumím, ale i tak vám děkuji za odpověď. S pozdravem Hrabovská

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hrabovská,

rozdíl mezi I.a II. stupněm ID je ve ztrátě pracovních schopností a ve výši ID. Výše ID I. stupně není ani polovina ID III. stupně, výše II. stupně je asi 2/3 ID III. stupně. Ale jsou to pouze odhady. Pokud jde o možnost zaměstnání při pobírání ID I. stupně a II. stupně, není mezi nimi žádný rozdíl.

S pozdravem Václav Krása