Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ROS a PID

Autor Libuše
Předmět ROS a PID
Dotaz

Dobrý den, pane Kráso!

Ráda bych se Vás zeptala jak má postupovat moje dcera. Od svých třiatřiceti let má rostroušenou sklerozu. Tehdy ji byl přiznán částečný invalidní důchod a drahá léčba čtvrtletně, nebo pololetně schvalovaná min. zdravotnictvím. Dcera za to byla velmi ráda, protože si nedovedla představit, že by měla zůstat doma a nechodit do práce, což jí vlastně udržuje kontakt s lidmi a také nějakou tu kondici. Po celou tu dobu manuelně pracovala sice na skrácený úvazek, ale dosti těžce ( na výrobní lince ). Jenomže dnes je jí osmatřicet let a zdravotní stav se jí zhoršuje. Častěji se jí stává že je unavená natolik, že nemůže ani vstát ze židle. Nebo se vrátí z práce a není schopná se ani najíst a musí si jít lehnout a odpočnout. Také stále více věcí zapomíná a posledních pár týdnů jí mrtví nohy. Jezdí každé tři měsíce z Moravské Třebové do Brna na vyšetření a tam jí 14.10.2009 řekli, že si musí vyřídit neschopenku, protože další léčba vyžaduje klid. Ráda bych se Vás zeptala, zda by nebylo možné zažádat o plný invalidní důchod. Částečný dostala na nemoc, která se nedá vyléčit a která se jí zhoršila a je pro ni čím dál větší problém chodit do práce, kterou vykonává svědomitě, která ji ale neuvěřitelně vyčerpává. Jinou práci ve svém bydlišti ( Moravská Třebová) nemá šanci sehnat a mají ještě dvě nezletilé děti, syna na základce a dceru druým rokem na studiích. Když jsem se jí zmínila o žádosti plného invalidního důchodu, svěřila se mi, že se bojí, aby nakonec nepřišla i o ten částečný, že by nedokázala normálně pracovat, jako zdraví lidé. Prosím Vás můžete mi zjistit jaké šance na přidělení PID moje dcera má a pokud má, jak má postupovat?  Má si jít na ČSSZ vyřizovat PID sama, nebo musí požádat svého lékaře z Brna, neboobvodního lékaře z místa bydliště? A nemůže nakonec opravdu přijít i o ten částečný? Děkuji za případnou pomoc, nebo radu.

Liba

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Libuše,

opravdu nelze odhadnout jak dopadne jednání posudkové komise při žádosti o PID. Domnívám se však, že podle popisu symptomů nemoci Vaší dcery by nemělo dojít k odebrání ČID. Záleží  jenom na rozhodnutí Vaší dcery zda si požádá o PID. V této věci opravdu si netroufnu nijak poradit, omlouvám se.

S pozdravem

Václav Krása