Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Rodičovský příspěvek do 7 roků

Autor Pavel
Předmět Rodičovský příspěvek do 7 roků
Dotaz
Dobrý večer,
chtěl bych Vás požádat o radu. Letos v srpnu manželce skončila rodičovská dovolená (do tří let věku) na našeho syna, který je a bohužel bude dlouhodobě nemocný – diagnóza atrézie žlučových cest Q442. Jedná se o chronické onemocnění žlučových cest. V osmém týdnu života absolvoval úspěšně operaci Portoenteroanastomóza dle Kasaie ve FN Motol. Cílem operace bylo zajištění odtoku žluči z jater přímo do tenkého střeva. Od operace je ambulantně léčen na gastroenterologii, stále užívá denně antibiotika, několikrát denně léky na onemocnění jater Ursofalk, množství vitamínů atd. V současnosti vzhledem k celodenní péči manželky celkem dobře prospívá. Požádali jsme od 1.9.2010  o posouzení zdravotního stavu pro účely státní sociální podpory tzn. posouzení zdravotního stavu od posudkového lékaře pro prodloužení rodičovského příspěvku do 7 roků věku syna. Posudkový lékař se rozhodl v polovině listopadu 2010 zařadit jeho stav do I. stupně, čímž nám nevznikl nárok na prodloužení rodičovského příspěvku, ale na sociální příplatek. Okamžitě nám ale pracovnice na úřadě doporučila zažádat o rodičovský příspěvek, který nám bude zamítnut z důvodu posudku lékaře, po doručení zamítnutí se máme ihned odvolat k nadřízenému krajskému úřadu.
Máme takto postupovat nebo požádat o přehodnocení zdravotního stavu posudkového lékaře, který již byl autorem posudku? Můžete nám prosím sdělit podle které vyhlášky a do jakého stupně zdravotního postižení je naše diagnóza indikována? Ve vyhlášce č. 359/2009 jsou uvedeny různé druhy zdravotního postižení, ale naši atrézii žlučových cest jsem tam nenalezl.
Děkuji Vám za odpověď a přeji příjemný den.
S pozdravem
Pavel

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Pavle,

Váš dotaz jsem předal do poradny NRZP ČR.

S pozdravem Václav Krása

 

 

Dobrý den,

potvrzuji převzetí Vašeho mailového dotazu k vyřízení.

V situaci, kdy posouzení zdravotního stavu Vaše syna dopadlo nepříznivě, máte možnost po seznámení s posudkem vyslovit nesouhlas a požádat o nové posouzení zdravotního stavu. Aby toto nové posouzení mělo šanci na příznivější výsledek, bylo by vhodné opatřit nové posudky odborných lékařů o zdravotním stavu Vašeho syna a tyto aktuální posudky doložit k novému posouzení.

Proti nepříznivému posouzení zdravotního stavu Vaše syna není možno podat odvolání, nejedná se o správní rozhodnutí.

Další možností je po zamítavém rozhodnutí o Vaší žádosti o prodloužení rodičovského příspěvku do 7 roků věku syna, podat odvolání, při kterém bude opět zdravotního stavu Vaše syna, v rámci odvolacího řízení, opětovně přezkoumáván.

I v tomto případě bude vhodné k odvolání přiložit nové posudky odborných lékařů o zdravotním stavu Vašeho syna.

Pokud budete potřebovat další informace, napište mi telefonní spojení, já Vám zavolám a podrobněji Vaše dotazy zodpovím.

S pozdravem

JUDr. Pavel Jungr

Poradna Národní rady osob se zdravotním postižením ČR tel. 266 753 422 Poradní dny : pondělí 13.00 - 16.30 hod.

středa 14.30 - 17.00 hod.

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR Partyzánská 7, Praha 7 budova Pražské teplárenské, 3. patro, dveře č. 332