Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

renta a starobní duchod

Autor petr
Předmět renta a starobní duchod
Dotaz

Dobrý den Pane Kráso. Letos jdu do starobního duchodu a pobiram urazový invalidní duchod a rentu. Renty bych měl mít 25 563Kč čisteho.Z toho mi odečitaji inv, duchod 1st 8 447 a 5 340Kč Dosahovaný (přepokladany) čistý vydělek, jelikož jsem v evidenci na UP. Tak mi zustalo renty 14 395 Kč hrubeho. Bude mi připočten k vyměřovacimu zakladu invalidní duchod 8 447 Kč, když mi ho odečetli z renty, nebo mi měli napsat hruby vydělek z těh 25 563 Kč. ČID pobirám od r. 1982. Děkuji za odpověd.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Petře,

podle mého názoru byste měl postupovat tak, že byste měl oficiálně požádat o starobní důchod k dovršení 65 let věku. Neměl byste čekat až na automatické překlopení invalidního důchodu na starobní. Myslím, že v tom může být rozdíl, jak bude vypočítán Váš starobní důchod. I když se přiznám, že této věci sám moc nerozumím. Ze zákona však vyplývá, že dnem dovršení 65 let ztrácí občan nárok na výplatu renty z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Takže s tím musíte každopádně počítat. Něco jiného je, pokud by |Vám byla renta stanovena z důvodu občanskoprávních záležitostí, ale to se Vás asi netýká. Doporučuji Vám úplně se informovat na OSSZ.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji