Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

rada

Autor Monika
Předmět rada
Dotaz dobry den.pobiram id 1.stupne a jsem v domacnosti.tudiz do zadneho zamestnani nechodim.chci se zeptat budu mit narok na starobni duchod.a jeste synovi byla uznana nemoc z povolani.ma smlouvu na dobu urcitou do 31,12,2020 bude mit narok na rentu a do kdy.dekuji predem za pomoc a radu

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Moniko,

pokud nepracujete a pobíráte pouze I. stupeň ID, tak jste pouze zdravotně pojištěna, to znamená, že máte právo na zdravotní péči. Pobírání I. stupně ID však není počítáno jako náhradní doba pro účely starobního důchodu. To znamená, že pokud si neplatíte minimální sociální pojištění, nebudete mít dostatečný počet odpracovaných let. Doporučuji Vám, abyste pracovala, nebo si platila minimální sociální pojištění. Pouze v případě, že Váš syn by měl přiznaný příspěvek na péči ve II., III., nebo IV. stupni, a Vy byste byla hlavní pečující osobou, počítala by se Vám doba péče do náhradní doby pro nárok na starobní důchod. Pokud jde o rentu Vašeho syna, měl by mít nárok na rentu a renta se vyplácí maximálně do věku 65 let.


Rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na prohlédnutí reklam na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji. 

S pozdravem Václav Krása