Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

psychosomaticke potize a depresivni porucha

Autor Petra
Předmět psychosomaticke potize a depresivni porucha
Dotaz Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu. Od 10.3 marodim začlo to Ulcerozní kolitidou v konečníku(chronický zánět tlustého střeva),v červnu po dalším vyšetření mi bylo řečeno,že střevo je v remisi,ale zažívací potíže mě trápí podle toho jak jsem nervozní a ve stresu. V létě zjištěna snížená funkce štítné žlázy,která je ted upravena hormony a na podzim zjištěn zánět a malý polyp,lterý se po listopadovém vyšetření prý pěkně hojí. Na hematologii byl zjištěn zvýšenej faktor VIII a v souvislosti ze střevem mám 6krát vyšší riziko trombofilních stavu a bylo mi doporučeno zvážit nebrat hormonální antikoncepci cž jsem udělala. Přes léto jsem měla i 3 měsíce každý večer zvýšenou teplotu,naštěstí to je taky v pořádku. Byla jsem ted i na pulroční kontrole na gynekologii a citologie nedopadla dobře,přišla jsem za doktorem a snažil se mi vysvětlit proč se na citologii chodí a aby se rakoviny podhcytili v čas,napsal na papír na horu číslo 1 a dolu číslo 10 a já jsem prý někde pod tou jedničkou a mám 80procentní šanci,že se to samo spraví,prý to jsou nějaký špatný bunky které vznikaj při rakovině. Musim prý chodit častěji na kontroly a musim bejt hlídana,bohužel mi doktoři furt něco nalézaj,když se něco spraví,je pak jinde problém a já už to nedokážu snést apak u doktoru z každé nepěkné zprávy brečim i když se snažim abych nebrečela. Byla jsem doktorkou odeskána na psychiatrii kvuli depresím,doktor napsal do zprávy,že mám depresivní poruchu,poslal mě na psychologické vyšetření ,kdy mi pak bylo řečeno,že jsem více uzkostlivější s depresema,s nízkým sebevědomím,že jsem uzavřená do sebe a pak to dělá neplechu v mém těle,nikdy v životě by mě tohle nenapadlo. Bylo mi doporučeno dlouhodobou psychoterapi i v souvislosti s pychosomatickymi potižemi. Doktoři mi řekli,žemé 15h směny nejsou dobrý a hlavně bejt bez stresu. Pracuju jako prodavačka krátký,dlouhý týden 15h směny,bojim se co semnou bude dál. K mé lékařce jdu v lednu a chci se zeptat,jestli mužu zažádat o invalidní duchod a jestli mi mužete poradit i vy jestli bych měla nějakou šanci na invalidní duchod,jestli to na mé psychycké potíže vubec jde. Děkuji vám moc za odpověd a přeji krásný den.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Petro,

obávám se, že Vaše obtíže nejsou pro přiznání ID. Nejsem však posudkový lékař. Pokud si sama myslíte, že Vaše potíže jsou takového charakteru, že Vám brání v práci, můžete zkusit zažádat o ID.

S pozdravem Václav Krása