Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Prosim o radu

Autor Zdenek Kucera
Předmět Prosim o radu
Dotaz Dobry den Vazeni Pane Kraso jsem jiz cca 6 let v castecnem invalidnim duchodu. Byl prerazen do 1.stupne invalidity bez zadne posudkove kontroly, pouze mi to bylo oznameno dopisem. V loni v listopadu jsem byl na posudkove komisi kde mi byl odebran castecny ivalidni duchod. Bylo mi sdeleno, ze z Prahy mi bude poslan dopis do jednoho nebo dvou mesicu kde budu mit zdeleni o odebrani invalidniho duchodu. Do ted jsem nic neobdrzel. Po telefonickem hovoru mi bylo sdeleno ze mam jeste cekat nejmene 3 tydny a obratit se na urad prace. Prosim o radu co mam delat. Duchod mi zastavili a tim padem jsem zustal bez jakeho koliv prijmu. Informace o mem zdarvotnim stavu : Posuzuji 49-leteho muze k delnicke profesi. Provadena KLP invalidity. U posuzovaneho se jedna o polymorbiditu s dominujicim postizenim vertebrogenni polyetazove - dominuje porucha statiky a dynamiky vertebralni, neni vyjadrena korenova symptomatologie. Dale v neurostatu projevy polyneuropatie na DKK (snizeni vibracniho citi distalne, taktilni citi v norme, neni objektivizovana porucha motoriky v oblasti DKK). Chuze antalgicka, mozna bez opory ci jinych pomucek. Dale pourazove postizeni dx. ramen, kloubu s pretrvavajicim omezenim hybnosti. Dale chron. ethylismus - t.c. dlouhodobe abstinujici, prognoza prizniva. S prihlednutim k delnicke profesi (navysuji moznych 10%) hodnotim celkovou miru poklesu prac. schopnosti 30%. Neni nadale invalidni v zadnem stupni. Posudkovy zaver : Rozhodujici pricinou dlouhodobe neprizniveho zdravotniho stavu pojistence s nejvyznamejsim dopadem na pokles pracovni schopnosti je zdravotni postizeni uvedene v kapitole XIII., odd.E, polozce 1.b prilohy k vyhlasce c 359/2009 Sb., pro ktere se stanovuje mira poklesu pracovni schopnosti 20%.Vzhledem k jeho vlivu na schopnost vyuzivat dosazene vzdelani, zkusenosti a znalosti, na schopnost pokracovat v predchozi vydelecne cinnosti nebo na schopnost rekvalifikace se podle § 3 odst. 2 citovane vyhlasky zvysuje tato hodnota o 10%, celkove cinni 30%. Posouzeni zdravotniho stavu a pracovni schopnosti provedl(a): OSSZ Hradec Kralove MUDr. Eva Kovarikova

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Kučero,

do doby než bude vydáno rozhodnutí o odebrání invalidního důchodu, máte pouze omezenou možnost obrany spočívající ve využití institutu vyjádření k podkladu pro rozhodnutí. V tom byste mohl navrhnout případné doplnění podkladů o nějaká další lékařská vyšetření. Před vydáním rozhodnutí byste měl být k takovému postupu vyzván. Pokud se týká doporučení obrátit se na Úřad práce má tento postup význam zejména z toho důvodu, že jako osobě evidované na Úřadu práce Vám nebude vznikat nedoplatek na zdravotním pojištění a také doba evidence jako uchazeče o zaměstnání Vám bude v době trvání jednoho roku započítávána do důchodového pojištění. Vzhledem k tomu, že ani doba pobírání invalidního důchodu prvního či druhého stupně není započítávána do důchodového pojištění, považuji evidenci na Úřadu práce jako nezbytnou. Tím spíše doporučuji evidenci na Úřadu práce z hlediska zdravotního pojištění. Pokud by bylo rozhodnutí o odebrání důchodu pravomocné s účinností ode dne posouzení, vznikal by Vám nedoplatek na zdravotní pojištění, který by mohl být vymáhán i za několik let a to i včetně nemalého penále. Z těchto důvodů naléhavě doporučuji obrátit se na svoji zdravotní pojišťovnu s informací o tom, že Vám byl invalidní důchodu odebrán a s informací o tom od kdy jste evidován na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Tato má doporučení platí pro případ, že nejste pojištěn například z titulu zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti. O těchto věcech se nezmiňujete a proto předpokládám, že tomuto tak není. Až obdržíte rozhodnutí o odebrání invalidního důchodu budete mít určitou dobu na zpracování námitek, které jsou opravným prostředkem. V tomto bodě bych doporučoval se případně obrátit na naši poradnu na emailové adrese poradnanrzp@nrzp.cz nebo telefonicky na č. 266 753 427.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.