Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Prosím o radu

Autor Miroslav ZOubek
Předmět Prosím o radu
Dotaz

Pane Kráso ,potřeboval bych vědět co dál .Je mi 59 let .Před rokem jsem měl ůraz pravého ramene .3.2.2010 operace 1.dx.-tehdy sutura přetržené manžety rotátorů . Ale v dalším průběhu manžeta zcela nefunkční .I přes intenzivní RHB ramene .5 týdnů lázeňská reh. 1.dy.V papíru k pos. lékařce je mimo toto napsáno  dále - Pacient není schopen elevace PHK ,vyšetřován opakovaně v naší ambulanci .Zvažována eventuelně i reverzní TEP ramenního kloubu 1.dx .Při posl. vyšetření primařem.... stanoven termín kontroly na podzim 2011 s MRI vyšetřením . Podle kterého budeme zvažovat další postup .T.č. je ale stav neuspokojivý  , nyní neschopen pracovního zatížení .Rotace omezeny o 2/3 .

RES. -ruprura rot. manžety ramenního kloubu 1.dx.t.č. s těžkým funkčním deficitem. Dop. z našeho hlediska vhodný  ČID ,V DOHLEDNÉ DOBĚ NELZE USCHOPNIT ,ANI NELZE PŘEDPOKLÁDAT  FUNKČNÍ ZLEPŠENÍ . Toto vše posudková lék. četla.

Dnes jsem byl u pos. komise .paní doktorka mi dala ČID 1. stupně . A ať ukončím prac. poměr a neschopenku  .A jdu na pracovní úřad .Nevím jsem jen dřevorubec .Ale myslím ,že bych měl dostat PID do té doby než se budes rukou pokračovat v nějaké operaci .A také si myslím ,že bych mohl nadále marodit ,když pan doktor píše ,že nelze uschopnit .Jestliže nemohu pracovat nebere mi rozum jak mohu být na pracovním úřadě .To mi přijde ,jako zaopatřovací ústav .Celý život jsem pracoval ..Nikdy jsem nepobíral ani podporu ani důchod .Nebyl jsem na prac. úřadě . Mám odprac. 44 let. Ruku si musím posunout , když ji chci dát na stůl . O WC raději nepíši. Zkrátka jak jsem si myslel   tvrdej chlap je mi do pláče . Prosím napište mi jestli je to vpořádku ,takový závěr .Děkuji Zoubek Miroslav

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Zoubku,

bohužel dnešní sociální systém je takto krutý. A to pořád politici mluví o příliš štědrém sociálním systému. Neví o čem mluví. Doporučuji Vám tento postup. Ukončit pracovní neschopnost bohužel musíte a také asi pravděpodobně zaměstnání, a to proto, že pracovní neschopnost máte z toho důvodu, ze kterého Vám byl přiznán ČID I. stupně. Dále Vám doporučuji přihlásit se na ÚP, abyste měl nárok na dávky v nezaměstnanosti. Dokonce byste se mohl přihlásit do rekvalifikačního kurzu a tím byste mohl pobírat více peněz a po delší dobu. I s jednou rukou se dá pracovat. Možná by bylo řešením, abyste po přerušení pracovní neschopnosti se do ní po měsíci vrátil. Je tam ochraná lhůta a tak byste mohl i nadále pobírat nemocenské dávky. Doporučuji však, abyste se poradil s Vašim lékařem. Příští rok budete mít nárok na předčasný starobní důchod, a to by pro Vás bylo také určitým řešením. Sice by byl Váš důchod trochu nižší než řádný starobní důchod, ale rozdíl by nebyl tak zásadní. Musíte si nyní vše promyslet a zvolit některou z variant. V každém případě Vám však doporučuji, abyste podal námitku proti přiznání ČID I. stupně.  Podání námitky však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitku neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu. Námitka se podává na ČSSZ, a to prostřednictvím OSSZ. Domnívám se, že je lepší podat námitku prostřednictvím OSSZ, protože ČSSZ se stejně obrátí na OSSZ o informace. Takže to znamená, že adresovat námitku budete na ČSSZ, ale podáte ji na OSSZ. Upozorňuji Vás ještě, že námitka nemá odkladný účinek.

S pozdravem Václav Krása