Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

prosba o radu

Autor Roštoková Lenka
Předmět prosba o radu
Dotaz

Vážený pane Kráso. Jsem od narození tělesně postižená, mám invaliditu 3. stupně a pobírám plný invalidní důchod z důvodu vrozené vývojové vady skeletu (diastrofická dysplazie). Je mi 28 let a jsem studentkou vysoké školy prezenční formy a letos končím magisterské studium. Po ukončení studia bych se ráda osamostatnila, jelikož vyjít pouze s důchodem je v současné době celkem nemožné, ráda bych v budoucnu pracovala a nevím jaké mám a nemám možnosti. V mém rozsudku od OSSZ mám napsáno, že nejsem schopna výdělečné činnosti ani za mimořádných podmínek. Chtěla bych se zeptat jaké mám ze zákona pracovní možnosti. Zda mohu pracovat na hlavní pracovní poměr, na částečný úvazek, či na dohodu o pracovní činnosti. Kolik hodin týdně mohu maximálně pracovat a v jakém zákoně je stanoveno, jestli smím nebo nesmím pracovat s tímto omezením. Popřípadě, jaké mám eventuelně jiné možnosti, pokud bych chtěla a byla schopná pracovat. Děkuji za odpověď! Lenka Roštoková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Roštoková,

doporučuji Vám, abyste se pokusila změnit Váš ID, aby Vám byl překvalifikován a doplněn o ustanovení § 39, odstav. 4, písmene f) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. To znamená, aby Vám byla přiznána možnost pracovat za mimořádných podmínek. Pokud v rozhodnutí nemáte tuto větu, tak Vaše pracovní možnosti jsou velmi omezeny a to zhruba na 3 hdiny denně, jinak hrozí nebezpečí, že Vám bude důchod odebrán. jako hlavní argument vaší žádosti o doplnění rozhodnutí o výše uvedenou větu je právě skutečnost, že jste od mládí tělesně postižená.

S pozdravem Václav Krása