Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Prosba o radu

Autor Radka Polzerová
Předmět Prosba o radu
Dotaz Dobrý den pane Krása, dovoluji si Vás poprosit o radu. Snad jsem četla pečlivě, ale v odpovědích jsem nenašla podobný dotaz, abych Vás nemusela zatěžovat stejným dotazem. Lékařkou ČSSZ mi byl snížen ID z 3 st. na 2. st. Mám velké zdravotní problémy, jsem 2 x po operaci páteře atd. Nechci se zde vypisovat, abych Vám nepsala slohové práce. Stále váhám, jaký mám zvolit postup a už mi zbývají 4 dny do námitky. Vzhledem k situacím, že jsou námitky mnohdy neúspěšné a naopak ID ještě sníží dál, nebo seberou úplně, nechci udělat chybu a nemám sílu pak něco řešit soudně. Můj dotaz zní - není lepší termín na námitku nevyužít, nechat snížení na 2 stupni a pak s lékařskými zprávami zažádat o 3 stupeň ? Tím se vyhnu případnému snížení na 1 st. od námitkového lékaře ? Pane Krása, děkuji Vám za Váš čas a odpověď, přeji pevné zdraví s pozdravem Radka P.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Polzerová,

samozřejmě, že takovýto postup můžete zvolit. To znamená, že nepodáte námitku proti snížení ID na II. stupeň a tím Vám bude tento důchod přiznán. Jen Vás upozorňuji, že novou žádost o zvýšení ID z II. na III. stupeň je nezbytné podat až po nějaké době. Například po 6 - 12 měsících. Zároveň by z lékařských zpráv mělo být zřejmé, že došlo ke zhoršení lékařského stavu. Jinak může být tato žádost neúspěšná. Dále Vás upozorňuji na to, že pokud si ponecháte II. stupeň ID, tak zdravotní pojištění za Vás platí stát, ale musíte se přihlásit na ÚP jako uchazečka o zaměstnání. Tím si zajistíte, že budete mít náhradní dobu pro splnění potřebné doby pojištění pro starobní důchod. Dále Vás upozorňuji, že do 55 let věku se počítá pouze jeden rok v evidenci ÚP jako náhradní doba pro účely důchodového pojištění, nad 55 let věku je možné takto využít až tři roky jako náhradní dobu pojištění. V celku to vede k tomu, že byste si měla najít alespoň nějaké zaměstnání na kratší úvazek.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji