Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Prosba o radu

Autor Piskora
Předmět Prosba o radu
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

prosím o radu.

Manželka je od 11/2008 v PID 3. stupně, dat. nar. 1953.  K dovršení termínu pro odchod do řádného starobního důchodu v 10/2013 jí zbývá 9 měsíců. Nyní, v 01/2013 obdržela předvolání na přezkum. Obává se, že jde o snahu jí buďto snížit stupeň PID, nebo ho zcela odebrat, i když se její potíže nelepší. Tohle se všeobecně děje např. za použití formulace, že se nemocný adaptoval na svůj zdravotní stav. Těchto informací je v médiích i v našem okolí mnoho a manželka se stresuje a její potíže se se dále zhoršují. Může přezkum odmítnout a zažádat si o odchod do předčasného důchodu? Vím, že by to byla jistá finanční újma protože podle platného ustanovení v 65 letech přechází PID 3. stupně automaticky v důchod starobní. Ale za současného stavu "reforem" invalidní důchodce nemá  jistotu objektivního posouzení svých potíží a ještě další přezkumy do svých 65 let není manželka  schopna absolvovat. Bez doprovodu nedokáže sama docházet ani ke svému lékaři, natož na úřady nebo do práce.

Mnohokrát děkuji, pane Kráso a velmi si vážím toho, co pro zdravotně postižené děláte.

Václav Piskora

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Piskoro,

především je zbytečné, aby se Vaše manželka stresovala. Klidně jděte na posouzení zdravotního stavu. Než dojde k rozhodnutí o případné změně ID, tak to ještě bude chvíli trvat. Vaše paní by například mohla požádat o odložení posouzení zdravotního stavu s tím, že je nemocná (chřibka apod.). Kdyby došlo k nějakému snížení ID, tak si okamžitě Vaše paní požádá o starobní důchod, který bude prakticky stejný jakou současný PID. Krácení předčasného starobního důchodu za nějakých šest měsíců je minimální. Tento stát je nepřátelský ke svým občanům, tak občané mají právo využívat všech možností jak ošetřit svoje záležitosti.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.