Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Prosba

Autor Dana Tomancová
Předmět Prosba
Dotaz

Vážený pane Kráso,

obracíme se na Vás s prosbou o pomoc. Naše dcera se narodila v roce 1988 s pes equinovarusem. Dle zpráv z neurologie z roku 1994 šlo o diagnózy: opožděný vývoj řeči, periferní paraparéza, esovitá skolióza, hypacusis conductiva aj.. Zpráva z roku 2003 z Jedličkova ústavu dodává: postižení žákyně je takového druhu a stupně, že by ji opravňovalo k zařazení do speciální školy pro tělesně postižené. Místo toho jsme zvolili domácí vyučování, posléze dvě soukromé školy a Waldorfskou školu, kde dokončila základní vzdělání. Poté ještě dokončila dvouletou Střední dívčí katolickou školu.

Po státu jsme nikdy nic nechtěli a do dnešních dnů byla spolupracující osobou s námi – rodiči – jsme OSVČ a děláme loutky.  My ale stárneme, a proto bychom se rádi pokusili pro dceru o invalidní důchod, s tím, aby eventuální zaměstnavatelé respektovali její zdravotní stav.

Prosíme Vás, potřebujeme pro OSSZ aktuální lékařskou zprávu a neznáme žádného doktora, jehož zpráva by byla pro tento účel relevantní. Údajně dříve existovala publikace, která uváděla, na jakého doktora se v různých diagnózách obrátit. Ale takovou publikaci jsme v současnosti nenašli. Domníváme se, že se jedná o obory neurologie a ortopedie.

Ještě jednou Vás prosíme, pomozte nám.  Dana Tomancová a Jan Marek

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Tomancová,

o invalidní důchod jste dceři měli požádat před dovršením jejích 18 let věku, kdy by jí byl pravděpodobně přiznán důchod pro invaliditu z mládí. Pokud Vaše dcera je spolupracující osobou a má definovaný měsíční příjem a odvádí z něho sociální a zdravotní pojištění, tak samozřejmě je možné požádat o ID. Pokud tomu tak však není, tak se obávám, že ji bude přiznána invalidita, ale bez výplaty důchodu. 

 

Pokud jde o lékaře na různé diagnózy postižení Vaší dcery, tak by vše měl shromáždit její praktický lékař, který by si vyžádal od ambulantních specialistů jejich zprávy. OSSZ by měla mít aktuální lékařské zprávy, jinak si je vyžádá sama.

Vaše dcera by měla mít pravděpodobně nárok ještě na příspěvek na péči a průkaz ZTP a podobně.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.