Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Profesní dotazník - prodloužení platnosti ID 3.stupně

Autor Tomáš
Předmět Profesní dotazník - prodloužení platnosti ID 3.stupně
Dotaz

Vážený pane Kráso,

v rámci nadcházející kontroly zdravotního stavu pro pokračování invalidního důchodu 3.stupně mi byl doručen tzv. Profesní dotazník. Nevím, jak vyplnit hlavní část - Průběh vykonávaných profesí, když jsem dosud nikde nepracoval na pracovní poměr (ani tolerované 3 hodiny denně), pouze tři 2-3-týdenní brigády na DPČ, v letech 2001, 2002 a 2004. Případně, zda ČSSZ zajmají jen poslední 3 roky od minulého posudku, nebo všechny práce od narození až do současnosti.

Ještě bych Vás rád poprosil o informaci, jaká je lhůta pro vyplnění a odeslání vyplněného dotazníku.

Děkuji Vám za pomoc!

S pozdravem Tomáš

 

 

Odpověd na dotaz:

Dobrý den pane Tomáši,

pan předseda Mgr. Krása mi předal k vyřízení Váš dotaz. Na Vaše dotazy mohu odpovědět pouze obecně. Údaje do zmiňovaného dotazníku se vyplňují za období od poslední kontroly Vašeho zdravotního stavu pro účely přiznání, nebo určení stupně invalidního důchodu. Pokud jste tedy od posledního posouzení Vašeho zdravotního stavu pro účely přiznání invalidního důchodu vůbec nepracoval, do dotazníku uvedete, že jste vůbec nepracoval. Pokud byste v uvedeném období pracoval, byť jen na DPČ nebo DPP, je nutné uvést celkový počet hodin z těchto dohod.

V případě lhůty pro zaslání zmíněného dotazníku je nutné řídit se instrukcemi OSSZ. Ta bývá obsažena v průvodním dopise. Pokud v něm obsažena není, je nutné, abyste si detaily o doručení sám zjistil dotazem na OSSZ. Kontakty na úřad, či pracoviště, odkud je vám dotazník zaslán, najdete v průvodním dopise, nebo bez problémů na internetu. Předpokládám, že stačí telefonická forma dotazu. Obecně se však dá říci, že je nutné dotazník vyplnit co nejrychleji a pokud možno obratem doručit. Forma doručení není důležitá, je možno dotazník předat i osobně. Doporučuji, abyste o doručení dotazníku měl nějaký doklad.

Přeji Vám úspěch v jednání a rychlé vyřízení.

 

JUDr. Zdeněk Žižka
Legislativní odbor NRZP ČR
specialista na zdravotnickou problematiku