Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Přiznání invalidního důchodu 16 let zpětně

Autor Blanka Jindrová
Předmět Přiznání invalidního důchodu 16 let zpětně
Dotaz

Dobrý den, pane magistře,
psali jsme si v říjnu, když jsem byla v nemocnici. Chtěla jsem vědět, jak mám postupovat, když mi lékaři nechtějí napsat doporučení k invalidnímu důchodu a zda mám nárok na důchod i zpětně.
Mám k Vám nyní další dotaz, spíše prosbu. Lékaři mi odmítli napsat doporučení na invalidní důchod. Domluvila jsem se na PSSZ, že přinesu šanon se svými kékařskými zprávami. Nebyla jsem ani přizvána před lékařskou komisi a obdržela jsem vyjádření od posudkového lékaře (viz příloha). Problém je v tom, že mi byl důchod přiznán již od roku 2001 - III. stupně, ale snad dostanu alespoň 5 let zpětně. Bohužel na více nemám nárok. Jedná se asi o 1,5 mil.Kč. Lékaři mi nyní sdělili, že není jejich povinností mě na možnost invalidního důchodu upozorňovat. Je možné, že bych o takovou částku přišla ? Vůbec jsem netušila, že mám na invalidní důchod nárok.
Děkuji za odpověď.  S pozdravem   Blanka Jindrová

Ráda bych Vám zaslala kopii vyjádření posudkového lékaře, ale sem ji nemohu připojit.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jindrová,

nejprve musíte získat ID, musí Vám být vyplácen. Pak je možné vyzvat ČSSZ k doplacení důchodu, i když osobně se domnívám, že nárok je možné uplatňovat pouze 3 roky zpětně. Samozřejmě můžete zkusit žalobu a soudně se domáhat výplaty důchodu za další předchozí roky, ale soud to může být poměrně dlouhý a výsledek nejistý. Je pravda, že není povinností lékaře doporučovat pacientovi, aby si požádal o invalidní důchod.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji