Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Přiznání ID 3

Autor Helena Domanská
Předmět Přiznání ID 3
Dotaz Dobrý den pane Kráso. Děkuji, že jste mi Poradil na můj dotaz, který zněl: "3.3 mi byl přiznán ID 3stupně. Bylo mi řečeno, že musím dát v ten samý den výpověď a ukončit neschopenku. OSSZ má na vyřízení ID 90 dní. Ještě v březnu jsem dostala poslední výplatu nem. dávky, ale co dál? 21.3 jdu na operaci páteře a já 2 měsíce zůstanu bez peněz. Mohu si někde zažádat o nějakou podporu? Děkuji." Vy jste mi odpověděl takto: "Vážená paní Domanská, není vůbec pravda, že v den přiznání ID musíte ukončit pracovní poměr. I při 3. stupni ID můžete pracovat, a to na menší pracovní úvazek." Tady si dovolím vstoupit. Bohužel jsem tu výpověď na popud mé lékařky dala. Co teď mohu dělat? Je sobota a v pondělí mám nástup do Prahy na operaci. Mám si tam nechat vystavit novou neschopenku a odevzdat ji v ochranné lhůtě zaměstnavateli i když už mám výpověď? Nebo je jiná možnost? Dále jste psal: Obdobně je to i s dávkami v pracovní neschopnosti. Tyto dávky se vyplácejí 70 dní i při 3. stupni ID. Proto Vám doporučuji, abyste pracovní poměr nekončila. Dále se přesvědčte, až dostanete rozhodnutí o přiznání ID, zda náhodou v rozhodnutí nemáte poznámku, že můžete pracovat za mimořádných podmínek. Potom by se na Vás nevztahovalo žádné omezení o rozsahu pracovní aktivity. S pozdravem Václav Krása" Zde jde o to, že mi skončila podpůrná doba dávek. Byla jsem na neschopence již 9 měsíců. Tudíž jsem již neměla podle pracovnice na OSSZ a mé lékařky nárok na prodloužení neschopnosti. Mohu tedy nějak dodatečně zažádat o neschopenku např. tak, jak jsem uvedla výše, tedy v nemocnici při nástupu na operaci? Už se totiž nedostanou k mé lékařce, jelikož mám nástup na operaci již teď po víkendu. Děkuji za pomoc a odpověď. Hezký den, Helena Domanská.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Domanská,

nemocenské dávky je možné pobírat až 720 dní. 360 dní může pracovní neschopnost vystavit ošetřující lékař, delší dobu musí schválit revizní lékař. Doporučuji Vám, abyste si nechala napsat novou pracovní neschopnost, a to v souvislosti s ochranou lhůtou. Škoda, že jste dala výpověď. Možná byste mohla s Vašim zaměstnavatelem zkusit ještě jednat o její zpět vzetí, ale  to opravdu bude záležet pouze na něm.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu http://www.vaclavkrasa.cz/. Děkuji.