Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

přiznání ID

Autor vera
Předmět přiznání ID
Dotaz

Dobrý den,vážený pane Kráso.Mám na Vás dotaz zda s diagnozou CC CB LS syndromem a tinnitem mohu dostat ID.Mám velké zdravotní potíže  a nespavost díky tinitu. Posudková lékařka mi sdělila že jestliže si podám žádost tak ji zamítne protože ji bude vyřizovat sama.Nyní mi končí neschopenka a nevím jak to v zaměstnání zvládnu.Prosím poradte mi.Děkuji a s pozdravem V. Drobná

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Drobná,

doporučuji Vám se obrátit na odborného lékaře, aby Vám dal odborné vyjádření k Vašemu zdravotnímu postižení. Pokud neuspějete se žádostí, tak můžete postupovat takto. Od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu.

S pozdravem Václav Krása