Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Přiznání ČID bez zaplaceného soc. poj. a dle tabulek

Autor Renáta
Předmět Přiznání ČID bez zaplaceného soc. poj. a dle tabulek
Dotaz Vážený pane Kráso, obracím se na Vás s prosbou o radu. Od 18 let mám nynější status OZZ (nyní trvale) z tohoto důvodu je pro mne obtížné sehnat dlouhodobější pracovní uplatnění. Pro zaměstnavatele nejsme tak výhodní.., dotace mají podstatně nižší než na osoby ČID. Často jsem byla v evidencích ÚP a pracovala krátkodobě než fa ukončila činnost nebo jsem pracovala na dohody (DPP). Takže nemám dostatečnou dobu zaplaceného soc. pojištění za posledních 10 let (je mi 45 let) pro vznik ČID. Chtěla bych se tedy zeptat je možné získat ČID bez nároku na peníze (nebude z čeho vypočítat) nebo to rovnou mám vzdát?? Je nějaká šance? A jak v tomto případě postupovat? A dále bych se chtěla zeptat, jak je možné, že se smyslové postižení očí hodnotí tak nízko?? Jsem na jedno oko nevidomá od dětství, tudiž visus 0 a na levém oku mám dg. degenerace sítnice a drůzy na zrakovém nervu,sítnice ošetřená laserem, ale visus s dioptriemi na dálku je cca 1 dioptrie. Takže dle posudkových lékařů vlastně stabilizovaný stav a vše v pořádku. Přesto, že mám omezení, co se týká prac.uplatnění bez většího fyz. zatížení, zvedání břemen, práce dlouhodobější u pc, práce na detail, zákaz řidičského oprávnění, práce v nočních hodinách , tak na posudkovém mi v Karviné bylo několikrát řečeno, že OZZ ano, ale na důchod to není, jelikož mi dají max.30%

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Renato,

samozřejmě, že můžete požádat o invalidní důchod. Pokud Vám bude přiznán, tak pro nesplnění počtu let Vám nebude vyplácen, nebo pouze pevná částka důchodu, ale Vy budete mít status osoby invalidní v daném stupni. Tudíž, je samozřejmě možné požádat o stanovení stupně invalidity.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji