Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Přezkoumání PID po změně trvalého bydliště

Autor Martina Smolková
Předmět Přezkoumání PID po změně trvalého bydliště
Dotaz

Přeji dobrý den, pane Kráso.

Synovi byl přiznán před rokem, v jeho 18 letech, PID s dodatkem, že procentní míra poklesu pracovní schopnosti se ve smyslu §3 a 4 vyhl. č. 359/2009 Sb. nemění. Z pročtených dotazů a odpovědí jsem pochopila, že by nemělo docházet ke kontrolám. Ráda bych se ale zeptala, zda to tak bude i v případě, že by se syn přestěhoval do jiného okresu nebo kraje, čímž by spadal pod jinou posudkovou komisi a jinou pobočku OSSZ. Pozve si ho komise na přezkoumání? Ještě dodávám, že se nejedná o invaliditu z mládí.

Předem děkuji za odpověď, Smolková M.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Smolková,

je zvláštní, že byl Vašemu synovi přiznán v 18 letech PID a jak sama píšete, nejedná se o ID pro invaliditu z mládí. Potom by to mohl být ještě ID, kdy je možné pracovat za mimořádných pracovních podmínek. I v takovém případě nedochází ke kontrolám a takový člověk může, pokud má mimořádné podmínky, pracovat třeba na plný úvazek a nedochází k ohrožení jeho důchodu. Jedná se o důchod podle § 39, odst. 4 písmene f) zákona č. 155/1995 Sb., o dlchodovém pojištění.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.