Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

převedení plného invalidního důchodu na částečný

Autor jana Jahodová
Předmět převedení plného invalidního důchodu na částečný
Dotaz

Dobrý den, pane Kráso,

měla bych na Vás několik dotazů, kamarádka byla v pátek na LPS a byl ji odebrán plný invalidní důchod a změnen na částečný a to z důchodu III. stupně rovnou na I. stupeň. Je z toho strašně psychicky zničená, neboť je opravdu dost nemocná, je rozvedená a má nezopatřeného syna, který ještě studuje. Chci se tedy zeptat, jestli je možné, snížit plný invalidní důchod z III. stupně rovnou na I. stupeň,? Neměl by být nejdříve snížen na II. stupeň, lze ho snížit najednou až o dva stupně? Ještě mě přijde moc divné, že dostala ke konci prosince vyrozumění, že jí byl přiznám důchod invalidní důchod III. stupně a už v dubnu si volala telefonicky posudková lékařka o lékařkou zprávu ošetřující lékařce, je to standartní postup? Lze volat na kontrolu již za 4. měsíce, když přišlo teprve před 4 měsíci vyrozumění-potvrzení důchodu? Za jak dlouho se zve na kontrolu, je na to nějaká lhůta? Ještě jí bylo řečeno, že se podává odvolání na nějaké ministerstvo a tady jsem četla, že se podává žaloba k soudu? Takže jí to ještě špatně řekla? Řekla jí, že se může odvolat až jí přijde rozhodnutí od sociální správy, ale už jí dala do ruky rozhodnutí, že se jí mění důchod na částečný, řekla jí to správně, nebo se má odvolat a nebo podat žalobu už teď? Děkuji Vám za odpověď, ráda bych jí pomohla. Jahodová   

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jahodová,

LPS může změnit ID ze III. stupně na I. stupeň, dokonce jej může odebrat. LPS postupovala formálně správně. Vaše kamarádka ještě dopadla dobře, protože důchod ve III. stupni ji bude vyplácen ještě 13. měsíců. Vaše kamarádka musí nyní, po obdržení rozhodnutí ČSSZ o změně důchodu, podat námitku proti rozhodnutí. Námitka se podává na MPSV ČR, a to prostřednictvím Okresní správy soc. zabezpečení, která rozhodovala o změně ID. Pokud neuspěje s námitkou, potom je možné podat správní žálobu, která se podává na krajský soud. Žaloba musí bý na postup posudkového orgánu, např. na to, že neprovedl osobně kontrolu zdravotního stavu. Podrobnosti Vám poradí v poradně NRZP ČR, e-mail: poradna@nrzp.cz , tel. 266 753 427.

S pozdravem Václav Krása