Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

PŘEPOČET VÝŠE INVALIDNÍHO DŮCHODU PŘI ZMĚNĚ STUPNĚ ID Z I. na III.

Autor Milena Pavlínová, Ing.
Předmět PŘEPOČET VÝŠE INVALIDNÍHO DŮCHODU PŘI ZMĚNĚ STUPNĚ ID Z I. na III.
Dotaz

Vážený pane Kráso,

dovoluji si Vás pozdravit z jižní Moravy a poprosit Vás o odpověď na otázku, zda mi byla správně stanovena výše invalidního důchodu.

Je mi 52 let. Jsem paní učitelka, učila jsem ráda a snad i dobře 27 let. Po několika operacích hlavy (lební báze...tumor) a dalších jsem se dopracovala invalidity I. st. Nárok na důchod mi vznikl před 1.1.2010. Protože trpím neustálou neuralgií trigeminu, tumor narostl znovu a je již dle Motola neoperatibilní, byl mi od 2.7.2012 změměn stupeň invalidity na III.

V odůvodnění rozhodnutí se dočítám, že přestože jsem měla ID I.st., bude mi procentní výměra násobena pouze koeficientem 2 a nikoliv 3.

Žiji sama, moje onemocnění mi nedovoluje jít si někam přivydělat  (a ani není kam), navíc mi posudková lékařka sdělila, že pokud bych tak přesto učinila (měla jsem možnost recepční  - vrátné na malý úvazek), bude mi inv. důchod odebrán.

Mám obavu, že se ze mne stane postupně bezdomovkyně...BYL MI PROSÍM PROVEDEN PŘEPOČET Z ID I.ST NA III. ST. PROVEDEN SPRÁVNĚ? VŠUDE NA INTERNETU JSEM NAŠLA NÁSOBENÍ KOEFICIENTEM 3.  MÁM SE ODVOLAT??? NEBO JE TO Z NĚJAKÉHO DŮVODU SPRÁVNĚ?  Prosím velmi o brzkou odpověď, abych nepropásla 30denní lhůtu.

Děkuji Vám a přeji mnoho úspěchů ve Vaší bohulibé práci. (Kdybych byla z Prahy, i já bych ráda pomohla - pokud bych zvládala.)

Srdečně Milena Pavlínová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Pavlínová,

domnívám se, že výpočet ID III. stupně máte správný. Nejdůležitější je skutečnost, že ID I. stupně Vám byl přiznán před 1. 1. 2010. Tehdy byly pouze dva stupně PID a ČID. ČID činil polovinu PID. Později Vám bylo oznámeno, že máte ID I. stupně, ale částka Vám nebyla změněna. Tudíž je vše správně.

S pozdravem Václav Krása